Boşanma kararı çocuğa nasıl söylenir?

Boşanma kararı alan eşleri en çok sıkıntıya düşüren durumlardan biri, bu kararı çocuklarını yıpratmadan, üzmeden ve psikolojik bir durumun içine atmadan boşanma isteklerini nasıl çocuklarına açıklayacaklarıdır. Eşlerin bu kararlarını açıklamak açısından çocuklarına karşı davranışlarında çok dikkatli olmaları gerektiğini söyleyen uzmanlar bu konu hakkında eşlere bazı önerilerde bulunuyorlar.

Boşanma kararını çocuklarına en sağlıklı biçimde açıklamak isteyen eşler açısından uzmanların önerileri şöyledir:

Çocuklara boşanma kararını açıklamak açısından eşler, çocuklarının yaşlarına uygun cümlelerle bu kararlarını açıklamalıdırlar. Bilhassa boşanmalarına rağmen çocuklarına olan ilgilerinin azalmayacağını, onları her zaman sevmeye devam edeceklerini ve hiçbir zaman onları boşlamayacaklarını uygun bir dille anlatmalıdırlar. Çünkü boşanan eşlerin çocuklarının en büyük korkusu ana baba ilgisinden mahrum kalmaktır. Ayrıca çocukların bir diğer endişe duydukları konuda evden ayrılan kişinin nerede yaşayacağıdır. Çocukların kafasına takılabilecek olan bu tür sorunları eşler detaylı ve tatminkar biçimde çocuklarına açıklamalıdır.

Ailelerin dikkat etmesi gereken konulardan biri de, aralarında geçen sorunları çocuklarının önünde tartışmamalarıdır. Bu tür tartışmalar çocukların karşı cinsiyete olan güvenlerini kaybetmesine sebep olur.

Çocukların okul ve hastalıklarna eşlerin her ikisi de ilgili davranmalıdır. Çocuk annesinin ve babasının ilgisinin kaybederse mutsuzluk, içe kapanıklık, her şeye olumsuz bakma gibi psikolojik sorunlar yaşarlar.

]]>