Boğuk ses nasıl düzeltilir?

Mütenevvi sebeplerden husule gelen ses boğukluğu ekseri, üst solunum yolu enfeksiyon hastalıklarından dolayı ses tellerinin şişmesinden kaynaklı bir sorundur. Sesin nefes nefes kalınmış gibi olması olarak tabir edilen ses boğukluğu, daima pek önemsenmeyen sorunlar arasındadır. Ancak uzmanlar, uzun vadede geçmeyen ses boğukluğunun ses tellerini alakadar eder bir problemden kaynaklı olacağı açısından, ciddiye alınmasını önerir.

Boğuk ses tedavisi

Boğuk ses tedavisi açısından kulak burun boğaz doktoruna başvurabilirsiniz. Uzman hekim öncelikle genel sağlık durumunuzla ilgili hikayenizi dinleyecek ve sonrasında bir ayna veya endoskop vasıtası ile ses tellerinizi inceleyecektir. Eğer hekim gerek görürse, akustik incelemede yapabilir. Ses boğukluğunun nedeni anlaşıldığı zaman, nedene yönelik tedavi uygulanır.

Sesin aşırı biçimde kullanılması, ses kullanımının yanlış yapılması ve ses tellerinin dinlendirilmemesi gibi çeşitli sebeplerden de ortaya çıkan ses boğukluğu tedavisi açısından ses istiraheti önerilir. Sıvı tüketiminin fazlalaştırılması, sigara ve dumandan uzak durulması ses boğukluüu tedavisinde hastaların dikkat etmesi gerekenlerdir.

]]>