Bipolar bozukluk tedavisi

Duyguların ağır ve uzun süreli yaşandığı psikolojik rahatsızlıklardan biri olan Bipolar bozukluk hakkında daha önce sizleri detaylı bir biçimde bilgilendirmiş lakin Bipolar bozukluk tedavisinden bahsetmemiştik. Daha önce yayınlamış olduğumuz Bipolar bozukluk nedir başlıklı konumuza da göz atarak Bipolar bozukluk hastalığı hakkında daha detaylı bilgilenebilirsiniz.

Üzüntüyü, sevinci, kederi ya da heyecanı ağır ve uzun süreli yaşanan Bipolar bozukluk hastalarının tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Çünkü Bipolar bozukluk hastalığı depresyon dönemi ile başlayıp manik dönemler sonraki yıllarda ortaya çıktığından hastalığın doğru tanı ve tedavisi ile karşılaşılana kadar uzun yıllar geçmiş olabiliyor. Oysaki erken teşhis ile okul, evlilik ve iş sorunları, alkol/madde kullanımı ve İntihar girişimleri sorunsuz bir biçimde önlenebilir.

Bipolar bozukluk tedavisinde kullanılan metotlar ilaç, eğitim ve psikoterapidir.Tedavi öncesinde hastalığın ne evrede (depresyon veya manik evrede) olduğuna bakılır. Ardından da hastalığın yeniden nüksetmesini engellemek açısından tedavi uygulanır. Çünkü bu rahatsızlık ne yazık ki tekrarlayıcı özelliktedir. Daha sonra ise hastanın durumuna göre en uygun tedaviye başvurulur.

]]>