Beyaz peynir diş çürümelerini engelliyor

Şekerli gıdalardan sonra yenilecek bir parça peynirin, dişleri çürütmeyi engellediği belirtildi. Türk Diş Hekimleri Birliği Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Murat Akkaya, yaptığı açıklamada, özellikle şekerli ve asitli gıdalar ile dişler üzerine yapışıp kalan, kolay temizlenemeyen maddelerin diş sağlığı açısından sakıncalı olduğunu belirtti. Bunları tamamen kesmek yerine belirli bir düzen içinde tüketmenin daha doğru olacağına dikkati çeken Akkaya, şekerli, yapışkan ya da asitli gıdaların 3 ana öğün içinde tüketilmesini önerdi.

Öğün aralarında elma, havuç gibi sert, dişleri temizleyecek, lakin dişlere zararsız gıdalar yenilmesi gerektiğini vurgulayan Akkaya, şöyle konuştu: “Şekerli, yapışkan gıda yendikten sonra dişlerin fırçalanması mümkün değilse, ağız suyla çalkalanmalı ya da bir bardak su içilmelidir. Yine şekerli gıda yenildikten sonra ağza atılacak bir parça peynir, şekerin dişi çürütme etkisini gidermesi açısından son derece önemlidir. Diş sağlığındaki önemi açısından peynir, özellikle şekerli gıda tüketimi sonrası şiddetle öneri edilen bir besindir. Yer fıstığı da içindeki fosfat nedeniyle çerez türü yemekler arasında diş dostu olarak nitelendirilen bir besindir.”

Diş dostu olarak kabul edilen gıda maddelerinin başında proteinler ile taze sebze ve meyvelerin geldiğini belirten Akkaya, vücudun temel yapı taşını oluşturan bu maddelerin dişlerin gelişimi sırasında mutlaka tüketilmesi gereken gıda maddeleri olduğunu sözleri ekledi.

]]>