Besine erken başlayan bebeklerde hastalık riski

Bebeklerde tamamlayıcı besinlere erken başlanmasının hastalık riskini artırdığı belirtildi. Uzmanlar, tamamlayıcı beslenmenin bebeklere 6 ila 18-24 ay arasında yalnızca anne sütüne ev yemeklerinin eklendiği bir dönem olduğu konusunu vurguluyor.

Ne erken ne de geç olmalı

Tamamlayıcı besinlere erken başlanmasının da, geç başlanmasının da, bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından çeşitli olumsuzluklar doğurabileceğini dile getiren Prof. Dr. Metin Kılınç şöyle konuştu:

“Tamamlayıcı besinlere erken başlanması durumunda anne sütü alımı azaldığı ve sıvı gıdaların kalorisi düşük olduğu açısından bebeğin kilo alımı yavaşlayabilir. Bu dönemde antikor geçişi azaldığı açısından hastalanma riski artar. İlk 6 ayda bağırsak geçirgenliği fazla olduğu açısından besin alerjileri daha sık görülür. Bebek sık ishal olur. Bu besinlere geç başlanması durumunda ise yalnızca anne sütü bebeğin gereksinimini karşılamaz hale gelir.

Bu durum bebeğin kilo alımı ve büyümesini yavaşlatır ya da durdurur. Besin eksikliklerine bağlı olumsuzluklar ortaya çıkabilir. Bebeğin çiğnemeyi öğrenmesi zorlanabilir. Yani bebeklerde tamamlayıcı besinlere erken başlanması hastalanma riskini arttırır, geç başlanması ise bebeğin gelişimini yavaşlatır.”

]]>