Bebekte gelişim geriliği nedenleri

Birçok bebek sağlıklı bir biçimde dünyaya gelip yine aynı biçimde yaşamını sürdürürken, ne yazık ki bazı bebeklerin bu yönde şansız oluyor ve akranlarına göre gelişimleri geri kalıyor. Böyle bir sorun o bebek açısından o anda bir şey fark etmiyor, çünkü anlamıyor, lakin ailesi bu duruma epey üzülüyor.Bebek büyüyüp her şeyin farkına geldiği çağda ise durumundan dolayı üzüntü yaşıyor. Sizlerde çocuklarınızda gelişim geriliği sorununun olmasını istemiyorsanız çocuklarınızı gelişim geriliğine iten sebepler nelerdir, buyurun öğrenelim ve önlemimizi alalım.

Bebeklerde gelişim bozukluğu

Bebeklerde gelişim geriliğine yol açan sorunların başında enfeksiyona bağlı büyüme bozuklukları yer almaktadır. Bebeklerin büyük bir bölümü bu sebepten dolayı gelişim geriliği göstermektedir. Mide-bağırsak sistemi ile kulak ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı bebeklerinizi korumalı, düzenli ve sağlıklı beslenmesine özen göstermeli ve husule gelen ishal sorununun ardından daha bir dikkatli olmak gerekir. İshal geçmek bilmiyorsa, iştah az ve yeteri kalori alınamıyorsa, ateş yükselmesi ve vücutta enerji düşüklüğü ortaya çıkıyorsa çocuğun gelişiminde bir düzensizlik var demektir.

Bebeklerde gelişim bozukluğuna yol açan bir diğer sebepte, metabolizma bozukluklarıdır. Metabolizma zincirinde oluşan bir aksaklık bebeğin gelişmesini önler. Doğuştan enzimlerin eksik olmasına bağlı besinlere karşı tahammülsüzlük de, bebek gelişimini etkiler. Aynı zamanda toplumsal ve ekonomik koşullar, sevgi yoksunluğu, sağlık koşullarının yetersizliği gibi hususlarda bebeklerin gelişim geriliği göstermesine sebep olur.

]]>