Bebeklerinize beslenme sonrası su içirin

Uzmanlar anne babaları, 6 ayını doldurmuş bebeklere beslendikten sonra mutlaka su içirmeleri gerektiğini belirtip, bebeği ağzında biberonla uyutulmanın tehlikeli olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Süt dişlerinde oluşabilen biberon çürüğünü önlemek açısından dişlerin, gece ve sabah beslenmeleri sonrası temiz, ıslak bir tülbentle silinmesi gerekiyor.

Diş Hekimleri Birliği Genel Sekreteri Nezih Yavuz Tan, süt dişleri çıkmaya başlayan bebeklere beslendikten sonra mutlaka su içirilmesi gerektiğini söyledi. Bebeklerde bazen ilk çıkan dişlerin üzerinde kahverengi lekeler oluştuğunu ve bu dişlerin kırılıp döküldüğünü belirten Tan, bu lekelerin çürük olduğunu ve dişlerin çürük nedeniyle kırıldığını söyledi.

Bu kadar erken bir dönemde çürük oluşmasına “biberon çürüğü” adı verildiğini belirten Tan, “Bebek beslenmesinde en önemli besin olan anne sütü veya inek sütü doğkırmızı olarak şeker içerir. Gece yatmadan önce veya uyku sırasında bebek anne sütü veya biberon emerse süt ağızda birikerek mikropların dişleri çürütmesi açısından elverişli bir ortam oluşturur. Bu sebeple özellikle gece beslenmesi sonrası dişlerin temizliğine özen gösterilmelidir” dedi.

Bebeğinizi biberonla uyutmayın

Tan, bebeklerde meydana gelen çürüklerin tedavisinin zor olduğuna dikkati çekerek, biberon çürüğünden korunmak açısından koruyucu önlemlerin erken dönemde alınması gerektiğini vurguladı.

Bebeğin ağzında biberonla uyuma alışkanlığının önlenmesi gerektiğini söyleyen Nezih Yavuz Tan, biberondaki süte şeker, bal pekmez gibi tatlandırıcıların da ilave edilmemesini istedi.

Bebekler beslendikten sonra mutlaka su içirilmesi gerektiğini ifade eden Tan, ilk dişlerin çıkmaya başlamasıyla gece ve sabah beslenmeleri sonrası temiz, ıslak bir tülbentle bebeklerin dişlerinin temizlenmesi gerektiğini bildirdi.

Biberon çürüğü görülen dişlerin tedavi edilmemesi halinde ağrı yapacağını ve iltihaplanacağını anlatan Tan, “İltihaplı ya da ağrıyan dişler bebeğin huzursuzlanmasına ve beslenme düzeninin bozulmasına sebebiyet olur. İltihap alttan gelecek kalıcı dişler de etkileyip şekillerinin bozuk olmasına yol açar. Bu dişler çekilmek zorunda kalırsa çocukta konuşma problemleri ortaya çıkabilir” diye konuştu.

Diş Hekimi Tan, biberonun yanı sıra emziklerin ağlayan bebekleri susturmak amacıyla bal, pekmez, reçel gibi tatlandırıcılara batırılarak verilmesinin de biberon çürüklerinin başka bir nedeni olduğunu söyledi.

Süt dişleri çıkan bebekleri oyalamak amacıyla ellerine verilen karbonhidratlı-şekerli gıdaların da diş çürüklerine sebebiyet olduğunu anlatan Tan, çocuğu bu tür gıdaların yerine elma, havuç gibi besin değeri yüksek, diş temizliğine yardımcı gıdalara yönlendirmek gerektiğini sözlerine ekledi.

]]>