Bebeklerde göz iltihaplanması

Doğumdan sonra ki ilk haftalarda birçok bebekte göz iltihaplanması görülmekte ve bu sorun anne-babaları tedirgin etmektedir. Dünyaya gözlerini taze açmış yani henüz daha taze doğmuş olan bebeklerin üçte biri bu sorunla karşılaşır. Peki ama bebeklerde göz iltihaplanması nedenleri nelerdir?

Bebeklerde göz iltihaplanması nedeni, bebeklerin taze doğmasından dolayı henüz gözyaşı kanallarının aleni olmamasıdır. Tıkalı olan gözyaşı kanalları elbette ki zamanla açılacak ve iltihaplanmada kendiliğinden geçecektir.

Bebeklerde göz iltihaplanması tedavisi

Göz iltihaplanmasının hızlı bir biçimde geçmesini istiyorsanız siyah çay ile bebeğinizin göz çevresini nazikçe silebilirsiniz. Yalnız bu işlemi yaparken kesinlikle papatya çayı kullanmamalısınız. Çünkü papatya çayı göz mukozasına zarar verir.

Göz iltihaplanmasının bir diğer tedavi yöntemi de, bebeğin gözüne anne sütü damlatmaktır. Anne sütü doğkırmızı bir antibiyotiktir. Bu sebeple iltihabı söker ve temizler. Bebeğinizi emzirirken birkaç kez bebeğinizin gözüne süt damlatabilirsiniz.

Eğer ki bebeğinizin gözünde iltihap ile birlikte ciddi bir kızarma varsa ve bebeğinizin bu sorundan dolayı ağrı çektiğinizi düşünüyorsanız muhakkak bir hekime başvurmalısınız.

]]>