Bebeklerde gaz sancısının giderilmesi

Bebeklerde gaz sorunu ebeveynlerin hayatını kabusa çevirir. Sürekli ağlayan ve huzursuz olan bebekler anne babaların da canlarını bir hayli sıkmaktadır. Çoğu anne-baba bebeğinin sebebiyet ağladığını anlamakta güçlük çekse de, bebeklerin ağlamalarında ki en büyük sorunlardan biri, gaz sancısıdır.

Özellikle gece saatlerinde anneyi emen yada yemeğini yiyen bir bebeğin ağlaması 3 saatten fazla sürüyorsa mutlaka gaz sancısı var demektir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hande Özgün Karatepe, bu gibi durumlarda ebeveynlerin bebeklerini rahatlatacak bir yönteme başvurmalarını, lakin denedikleri yöntemler halen bebeği rahatlatmadı ise mutlaka bir doktora götürülmesini öneriyor.

Gaz sancısı taze doğan bebeklerde 2-3 hafta sonra başlar. 4. ve 6. haftalarda sancı giderek artar. Gaz sancısının nedenleri tam olarak bilinemese de yanlış emzirme teknikleri ve emme sırasında bebeğin havayı fazla yutmasının sebebiyet olduğu düşünülür. Bazende annenin aldığı besinler, annenin emzirme sırasındaki endişe ve korkuları, bebeğin rutinindeki değişiklikler de gaz sancısın ortaya çıkmasında etkili olabilir.

Belirtileri

Bebeğin gaz sancısını anlamak açısından onu iyi gözlemlemek gerekir. Eğer bebeğiniz ellerini yumru yapıyorsa, bacaklarını karnına doğru çekiyorsa, el ve ayakları soğuk ise, karında hafif bir şişlik varsa ve kızarıyorsa bebeğinizin ağlama sebebi gaz sancısıdır.

Bebeğin gazı nasıl alınır?

Bebeğin gazını gidermek açısından anne ve babaların yapması gerekenler;

Anne bebeği daha sık emzirmelidir,
Yalancı emzik kullanılmalıdır,
Bebeği kucaklayarak ona sarılmalı ve yalnız olmadığını hisetirmelidir,
Bebek sakinleştirilmeye çalışılmalıdır,
Rahat, sakin ve gürültüsüz bir ortam oluşturulmalıdır,
Bebeğin sırtı sıvazlanmalı,
Bacaklarından tutarak nazik bir biçimde karnına bastırılmalı ve geri çekilmelidir(bu çok dikkatli yapılmalı ve çok hafif bastırılmalıdır).
Karnına ılık havlu koyun,
Ninni veya şarkı söyleyin yada gaz sancılarını gidermek açısından oluşturulmuş özel sesleri dinletin.
Banyo yaptırın,
Ritmik olarak kucakta sallayın,
Gezdirin.

]]>