Bebeklerde diş çürüklerinin tedavisi

Bebeklerin ilk dişleri yani süt dişe diye tabir ettiğimiz dişleri çıktığı andan itibaren anneler bebeklerinin ağız hijyenine çok dikkat ederlerse diş çürümesi gibi ağız ve diş sağlığını tehdit yapan sorunlarla karşılaşma ihtimali çok düşük olur. Bebeklerde en sık görülen ağız ve diş sağlığı problemi olan diş çürüklerinin asıl sebebi ise, biberon hijyenine dikkat edilmemesidir. Bebeklerin dişlerinin üzerinde kahverengi leke oluşmasının ve bu diş içlerinin oyularak kırılıp dökülmesi biberon çürüğü dediğimiz bu sorundan kaynaklanır. Peki bebeklerde diş çürüğü nasıl tedavi edilir?

Bebeklerde diş çürüğünün tedavisi

Bebeklerde husule gelen diş çürükleri ekseri üst ön dişlerdedir. Bilhassa da geceleri bebek biberonla uyuduğu zaman sütün ihtiva ettiği doğkırmızı şeker ve asit dişlere normalin üstünde bir biçimde temas ettiği açısından çürüklere yol açar. Bu sebeple geceleri bebekler ağızlarında biberonla uyumamalıdır. Aynı zamanda süt doğkırmızı olarak şeker içerdiği açısından, kesinlikle süte ekstradan süt, bal ve pekmez gibi tatlandırıcılar eklenmemelidir.

Bebeklerde diş çürüğünün önlenmesi açısından, besin değeri yüksek ve diş temizleme özelliği olan elma ve havuç gibi gıdalar yedirilmelidir. Bunlar diş çürüklerinin önlenmesi açısından uygulanması gereken önerilerdir. Bebeklerde diş çürüğü tedavisi uzman diş hekimlerinde yapılır. Topikal fluor ve fissur sealant denilen uygulamalar bebeklerde diş çürüklerini tedavi eder. Bu tedavi yöntemleri diş çürüklerini tarihle yok edip, aynı zamanda dişlerin çürüğe karşı dirençli olmasını sağlar.

]]>