Bebeklerde ağız sağlığı ve Bebeklerin sağlıklı yaşantısı açısından

Anne sütünün, bebeklere faydalı olduğunu genel olarak biliriz. Anne göğsünden ememeyen ya da annesi çalıştığı açısından her zaman emzirilemeyen bebekler, annenin göğsünden alınan sütle, anne sütü ihtiyacını karşılar. Anne sütü faydalıdır ve bu bilinçle hareket ederek; bebeğin bu ihtiyacını karşılamaya çalışmak, bebeğin gelişimi açısından olumlu bir davranıştır. Fakat anne sütü kadar; emme eyleminin de bebeğin gelişimine katkıları vardır. Bebeğin ağız sağlığı, beslenme şekliyle direkt ilintilidir. Sizlere bu yazımızda bebeklerin ağız sağlığı ile önemli makaleler veriyoruz…

Bebeklerin, en azından ilk dört ay, anne sütü ile beslenmeleri; ağız çevresindeki yumuşak doku ve kas fonksiyonlarının normal gelişimini sağlayacaktır. Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda ise fizyolojik başlıklı (damaklı, kesik uçlu) biberon kullanımı gerekir.
Bebekler 1 yaşından itibaren bardak ve kaşıkla beslenmeye alıştırılmalıdır.
Biberonla beslenme en fazla 2 yaşına kadar devam edebilir. Parmak emme, yalancı emzik kullanma gibi alışkanlıklara 2 – 2,5 yaşına kadar izin verilebilir. Eğer parmak emme alışkanlığı mevcutsa, bunun sebebi araştırılarak 3 – 6 yaş arasında bu alışkanlık mutlak suretle giderilmelidir.
Solunum problemleri, çene gelişmesi üzerine olumsuz etki eder. Burundan değil de, yalnızca ağızdan soluma durumu mevcutsa (bu durum uykuda daha iyi anlaşılır) muhakkak kulak burun boğaz uzmanına danışılmalıdır.

]]>