Bebekler su ihtiyacını nasıl karşılar?

Uzmanlar, aşırı kusma, ishal, ateş gibi olağandışı durumlar ve sağlık sorunları haricinde altı ayını doldurmamış bebeklerin gerekli suyu anne sütünden temin ettiğini ve su tüketmeye ihtiyacı olmadığını belirtiyor.

İlk altı ay bebek, ihtiyacı olan suyu anne sütü ve hazır mamadan alır. Bu sebeple, çölde yaşayan bebeklere bile, ilk altı ay anne sütü ya da hazır mama dışında ek su verilmez.

Katı besinlere başlandığında, ek suya da başlanır. Altı aydan büyük bebeklere, aldıkları besinle birlikte günde 4-6 kez su verilmelidir. Suyu öğün içinde verilmemesi, çocuğun sıvı gereksinimini karşılamak açısından gereksiz yere fazla yemesine, dolayısıyla da kilo almasına yol açar.

Besinlerin hepsinde bir ölçü su mevcuttur. Meyve ve sebzelerin % 80-95’i sudur. Çocuğa yüksek oranda protein içeren et, yumurta sarısı verildiğinde, bunların böbreklerden atılabilmesi açısından bebeğin ek suya gereksinimi vardır.

Meyve suları, meyveler, sebzeler, puding ve muhallebinin böbrek atılım yükü az olduğundan fazla ek su içilmesini gerektirmezler. Çoğu anne, çocuğu fazla su içiyor diye gereksiz kaygıya kapılır. Oysa çocuklar beden ağırlıklarına göre erişkinlerden daha çok sıvı almalıdırlar.

Çünkü vücutları % 50-75 oranında su içerir. Öte yandan çocuk az yerse, fazla hareket ederse, ateşi, kusması, ishali varsa, hava sıcaksa, nezle, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonu geçirirse su gereksinimi daha da artar. Çocukların su ihtiyacı temiz içme suyu, meyve sebze suyu, soda, çorba bitkisel çaylaryla karşılanabilir. Besinleri hazırlarken ağzı kapalı şişelerde satılan temiz su kullanılır.

Bir yaşın üzerindeki bebeklere aşırı süt (600 ml/gün=3 su bardağını geçmemeli) ve meyve suyu (günde 2 su bardağını geçmemeli) verilmemelidir, çünkü besinsel değeri önemli olan katı gıdaların alımını azaltabilir. Bebeğin gerekli su alıp almadığı günde kaç kez bezini ıslattığına bakılarak anlaşılabilir. Günde 4-8 ıslık bez normaldir.

Çocuğun dört ana besin grubuyla sağlıklı bir biçimde beslenmesi gerekir. Servis miktarıyla ilgili genel kural, yaş başına birer çorba kaşığı et, meyve, sebze, tahıl almasıdır.

En güzeli, yemekleri tabaklara azar azar koyarak çocuğun daha fazla istemesine fırsat tanımaktır. Tabağı tepelemesine doldurarak bitirmesini beklemek iyi bir beslenme tarzı değildir.

Dr. Şirin Göker Seçkin

]]>