Bebekle uçak yolculuğu sakıncalı mı?

Bebekle uçak yolculuğu yapmak bir çok aileyi endişelendirse de uzmanlar, bir haftadan büyük sağlıklı bebeklerin uçağa binmesinde herhangi bir sakıncanın olmadığını söylüyor.

Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Dr. Hilda Çerçi Özkan, “Sağlık sorunu olmayan yenidoğan bebekler 250 metre yüksekliğe ayarlanan kabin içi basıncında hiçbir problem yaşamazlar” diyor.

Birçok havayolu şirketi bir haftadan küçük bebeklerin uçuşunu acil tıbbi bir sebebiyet olmazsa kabul etmiyor, bazı havayolları ise bebek bir haftadan küçükse uçmasında sakınca olmadığına dair doktor raporu isteyebiliyor.

Dr. Hilda Çerçi Özkan, uçak yolculuğunun sakıncalı olduğu durumları ve bebekle güvenli bir uçak yolculuk yapmanın püf noktalarını anlattı.

“İleri derecede kansızlığı, doğumsal kalp hastalığı, ağır akciğer hastalığı olanların uçak yolculuğu sakıncalı olabilir, seyahat öncesi mutlaka doktoruna danışması önerilir. Aktif enfeksiyonu olan çocukların hem kendileri açısından hem de diğer yolculara da enfeksiyonu bulaştırabilecekleri açısından çok zorunlu olmadıkça iyileşene kadar uçmaması gerekir. Özellikle bir kulak enfeksiyonu varsa kabin içi basınç değişiklikleri şiddetli kulak ağrılarına yol açabilir. Sinüzitli çocuklarda da aynı biçimde şiddetli baş ağrıları oluşabilir. İshali olan çocukların uzun süren uçak yolculuklarında sıvı kaybedebileceği açısından ishal düzelene kadar uçmaları önerilmez.

Uçak yolculuğu enfeksiyon riskini artırır mı?

Bebekler açısından uçak yolculuğunun enfeksiyon açısından riski artırdığı yönünde kesin bir kanıt olmasa da yolculuk sırasında kabin içi havanın sürekli sirkülasyona girmesi, çok adetda kişinin dar ve kapalı bir alanda bulunması. Kabin içi havanın kuruluğu enfeksiyonların bulaşması açısından kolaylaştırıcı faktör olabilir.

Bebekle güvenli bir yolculuk için…

Uçak temizliği gece yapıldığından, sabah uçuşlarını tercih edin. Yakınınızda hasta bir kişi oturuyorsa ve başka boş yerler varsa oraya geçin. Uçağın kalkış ve inişlerinde kabin memurlarının direktiflerine göre mutlaka bebeğinizi kucağınıza alın ve ona da kemer takın.

Kulak ağrısını önlemek açısından kalkış ve inişlerde ya emzirin ya da biberon verin. Emme hareketi orta kulak basınçlarının eşitlenmesini kolaylaştırır ve bebeği rahatlatır. Daha büyük çocuklara da sevdikleri içecekler içirilmesi ya da ciklet çiğnetilmesi de aynı etkiyi sağlar. Bebeğinizin tıbbi sorunları varsa, doktoruna danışmadan uçak yolculuğu da dahil hiçbir yolculuğa çıkarmayın.”

]]>