Bebek tırnağı nasıl kesilir?

Çok kırılgan ve yumuşak olan bebek tırnakları aynı zamanda çok da keskindir. Yeni doğmuş olan bebekler ellerine ve kollarına hakim olamadıkları açısından uzayan keskin tırnakları ile hem size hem de kendilerine zarar verebilirler. Bu yüzden yeri geldiğinde bebeğinizin tırnaklarını kesmelisiniz.

Bebeklerin tırnakları oldukça hızlı uzar. Haftada birkaç kez bebeğinizin tırnaklarını kesebilirsiniz. ayak tırnakları daha geç uzadığı açısından onları çok sıklıkla kesmenize gerek yok. Bebeğinizin tırnağını keserken ona zarar vermemek açısından en uygun zaman bu işlemi uykuda yapmaktır. Çünkü emin olun ki siz bebeğinizin tırnağını keserken onların kolları durmayacaktır. Sürekli kıpırdadıkları açısından hem siz zorlanacaksınız hem de yanlış bir hareketiniz ona zarar vermiş olacaktır. Bu yüzden bebeğinizin tırnağını o uyurken kesmelisiniz.

Banyo sonrası tırnak kesimi açısından uygun bir zamandır. Çünkü banyodan çıkan bebeğinizin tırnakları yumuşamış ve kesmek açısından uygun bir duruma gelmiştir. Bebekler açısından üretilmiş olan bir tırnak makası ile bebeğinizin tırnaklarını kesmelisiniz. Kesinlikle başka bir tırnak makası kullanmayın. Ona özel bir tırnak makası olsun. Bebeğinizin ellerini sabit tutarak parmak uçlarını bastırın. Derisini kesmemeye dikkat edin. Bu işlemi ışık alan bir ortamda yapın.

]]>