Bebek sahibi olmak isteyenler ne yapmalı?

Günümüzde evli çiftlerin en önemli sorunlarından biri kuşkusuz bebek sahibi olamamaktır. Uzmanlar, üreme sağlığında ciddi bir sorunu olmayan ailelerin de çocuk sahibi olamama sorunuyla karşı karşıya kaldığını belirtiyor. Yanlış yaşam biçimi, stres ve yanlış beslenme de problemin kaynaklarından olabiliyor.

Bebek sahibi olamamak ailelerin çağımızdaki en önemli sorunlarından biridir. Bunun açısından üreme sağlığında ciddi bir sorun olması da şart değil. Yanlış bir yaşam tarzı, yanlış beslenme ve stresli bir hayat da hormonları “altüst” ettiğinden anne ve baba olma şansı zorlaşabiliyor. Ancak bütün bunları basit yaşam tarzı değişiklikleriyle çözmeniz mümkün olabilir. İşte baba olmak isteyen erkeklere küçük ama önemli tüyolar…

Giyim tarzınız nasıl olmalı?

Uzmanlar erkekleri dar pantolon giymemeleri konusunda uyarıyor. Çünkü dar pantolon ve iç çamaşırı giymek testisleri büzüştürerek sperm yollarının tıkanmasına yol açabiliyor. Bu sebeple kolay ve bol pantolonlar tercihiniz olsun…

Banyo güzeldir ama…

Banyo her insan açısından gerekli olan bir Her gün sıcak banyo yapan ve uzun süre saunada kalan erkeklerde sperm üretimini düşürebiliyor. Bilindiği gibi, uzun süre ayakta durmak, ağır kaldırmak, testislerin aşırı sıcağa maruz kalması, çok sıcak suyla banyo yapmak, sürekli hamam veya saunaya gitmek erkek kısırlığının nedenlerinden biri olan varikoseli artırır!

Cinsel ilişki sıklığınız

Cinsel ilişki sıklığı açısından normal ya da anormal diye bir sınıflama yapmak doğru değildir. Önemli olan ilişki adetsının az ya da çokluğu değil yeterliliğidir. Bunun açısından uzmanlar tarafından öneri edilen sayı haftada 3 ilişkidir. Seks yapmamanın sperm kalitesini yükselttiği inanışı ise yanlıştır. Aslında bunun tam tersi doğrudur. Uzun süre bekletilen spermlerin kalitesi düşebilmektedir. Düzenli seks ile sağlıklı spermler üretilir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında alınacak pozisyonla gebe kalma şansı arasında bir ilişki bulunmamaktadır.

Sperm miktarınız

Sperm miktarı, erkeklerde üretkenliğin en önemli göstergelerinden biri olarak kabul edilmiştir. Çocuk sahibi olmak isteyen ve bunda sıkıntı yaşayan erkeklere ilk spermiogram testi uygulanmaktadır. Bu test, spermlerle ilgili tüm detayların görülmesine imkan tanır. Test lakin hastane ya da laboratuar ortamında yapılabilir. Ama artık, erkeklerin sperm durumları ile ilgili ilk kriter olan sperm adetsı ve sperm yoğunluğuna evde bakabilecekleri testler ülkemizdedir.

Babystart Erkek Kısırlık Testi, semendeki sperm adetsı ve konsantrasyonu durumu açısından yapılan hızlı bir testtir. Babystart Erkek Kısırlık Test Kiti, sperm adetsının Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlemiş olduğu 20 Milyon sınırdan fazla ya da az olduğunu gösteren, evde yapılan tek testtir.

Pozitif sonuç, üretkenliği garantilemese de, iyi bir haber olarak değerlendirilir. Negatif sonuç ise, tamam ile kötü bir haber olarak değerlendirilmez. Bu yapıda erkeğin doktora gitmesi öneri edilir. En azından çiftin çocuk sahibi olması açısından aylarca sürecek sonuç alamayacağı çalışmalar önlenmiş olur.

Yaş da önemli bir unsur

Erkeğin yaşı ise sperm kalitesi bakımından daha önemlidir. Bir erkek 80’li yaşlara kadar çocuk sahibi olabilirse de çalışmalar 35 yaşını geçmiş bir erkeğin 25 yaşlarındaki bir erkeğe göre partnerini gebe bırakabilme şansının yüzde 50 azaldığını ortaya koyuyor. Günde 4 saatten fazla cep telefonu ya da laptop kullanan erkeklerin vücudundaki sperm hareketliliği de yüzde 30’a kadar düşebiliyor.

Sigarayı bırakın, kafeini de azaltın

Herkesin bildiği gibi, sigara içmek hem kadınlar hem de erkekler açısından son derece zararlıdır. Erkeklerde sperm yoğunluğu ve adetsını azaltırken kadınlarda ise östrojen adetsını düşürerek gebe kalma süresini uzatır. Ayrıca menopozu iki sene erkene çekebilir.

Sigaranın etkileri çok iyi bilinmesine rağmen sigara kullanım alışkanlığı halen oldukça fazladır. Oysa sigaranın sperm adetsını yüzde 17 kadar düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Sigara dışında düzenli alkol kullanımı ve kafein hem erkekte hem kadında işleri zorlaştırır. Kafeinin sperm açısından uyarıcı etkisi olduğu bilinse de lakin sürekli tüketiliyorsa zararlı etkileri var. Alkolün de anormal sperm yapımına sebebiyet olduğu da kanıtlanmış bir gerçektir.

]]>