Bebek ölümlerine karşı taze önlemler

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de binde 33 olan bebek ölüm hızını azaltabilmek açısından hastanelerde Yenidoğan Üst İhtisas Birimleri kurulacağını açıkladı. Bu birimlerde, çocuk hekimleri yenidoğan ihtisası yapacak.

Sağlık Bakanlığı, her gün ortalama 133 bebeğin öldüğü Türkiye’de bu rakamı en aza indirebilmek açısından taze önlemler almayı kararlaştırdı. Alınan bilgiye göre, geçen yıl başlatılan Anne ve Çocuk Ölümlerini Önleme Projesi ile binde 33 dolayındaki bebek ölüm hızını ve anne ölümlerini durdurmaya çalışan bakanlık, çocuk hekimlerini ‘yenidoğan’ konusunda uzmanlaştırma kararı aldı.

Pilot olarak Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Hastanesi ve Doğumevi’nde başlatılacak uygulama ile ilk etapta 20 çocuk hekimi, ‘Yenidoğan Uzmanı’ olarak yetiştirilecek.

Binde beş oranında

Prof. Dr. Tuncay Küçüközkan, hastanelerinde yılda 20-22 bin doğum gerçekleştiğini, yine yılda bu bebeklerin 4-5 bininin taburcu edilmeden Yenidoğan Servisi’nde tedavi altında tutulmasına gerek duyulduğunu belirtti.

Bebek ölüm oranlarının, ülkelerin en önemli gelişmişlik parametrelerinden biri adetldığına işaret eden Prof. Dr. Küçüközkan, hastanelerinde bebek ölüm hızının binde 5 olduğunu ve bu adetyı binde 1′e indirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Yenidoğan servisinde yatan bebeklerin tedavisi açısından hastanelerinde 5 yenidoğan uzmanının görev yaptığını ve bu uzmanların büyük özveriyle çalıştıklarını anlatan Prof. Dr. Küçüközkan, bilimsel olarak hastanelerinde 20-28 Yenidoğan uzmanının görev yapması gerektiğini bildirdi.

Yenidoğan uzmanı adetsı az

Türkiye genelinde yalnızca bazı üniversite hastanelerinde eğitim gören yenidoğan uzmanlarının adetsının yetersiz olduğunu söyleyen Prof. Dr. Küçüközkan, bu sorunu Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a aktardıklarını ve Bakan Akdağ’ın da sorunun çözümüne destek verdiğini kaydetti.

Yenidoğan uzmanlarının adetsını artırarak bebek ölümleri hızını en aza indirmeyi hedeflediklerini anlatan Prof. Dr. Küçüközkan, bu amaçla pilot uygulama olarak hastanelerinde ‘Yenidoğan Üst İhtisas Birimi’ açılacağını ifade etti.

Birimde, 15-20 çocuk hekiminin Yenidoğan ihtisası yapmış bir Klinik Şefi’nden eğitim alacaklarını kaydeden Küçüközkan, ihtisaslarını tamamlayanların Türkiye’deki diğer hastanelerde Yenidoğan Birimleri açacaklarını bildirdi.

]]>