Bebeğinize ilk 6 ay su içirmeyin

Uzmanlar, doğum sonrası anne sütüyle beslenen bebeklere 6 aylarını dolduruncaya kadar su verilmemesinin çocukları mikroplardan koruduğunu belirtip annelerin bu konulara dikkat etmesini belirtiyor.

İlk 6 ay içerisinde suyun ne derece kaynatılırsa kaynatılsın içerisinde taşıdığı bakterilerle bebeğin mikrop kapmasına sebep olabileceği uyarısında olan uzmanlar, bu yaştaki bir bebeğin vücut direncinin düşük olmasından dolayı, enfeksiyon kapmaya elverişli bir duruma sahip olduğuna dikkati çekiyor. Ayrıca bebeğini emziren annelerin de kansere yakalanma riskinin düştüğü belirtiliyor.

Anne sütüyle beslenen bir çocuk ilk 6 ay içerisinde su tüketimini annesinden emdiği süt sayesinde gideriyor. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Çocuk Sağlığı Anabilim Dalı Sosyal Pediatri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurhan Evliyaoğlu, “Ne süratle olursa olsun istediğiniz kadar kaynatılmış su verin 6 aylık bir bebek enfeksiyon kapmaya elverişlidir. Bu yüzden bebeğe 6 aydan sonra belirli aralıklarla su verilmesi gerekir.” dedi.

Dünyanın en değerli besin maddesinin anne sütü olduğunu vurgulayan Evliyaoğlu, “Annelerin yaz aylarında ‘su ihtiyacı olabilir’ düşüncesiyle bebeklerine su içirmeye çalışmaları yanlıştır. Çünkü anne sütünün yüzde 90’ı zaten su. Anne sütü yaşayan canlı bir sıvı özelliğini taşıyor. Dünyada bebekler açısından böyle yararlı bir sıvı yoktur.” dedi.

Anne sütü içerisindeki maddelerden dolayı bebekleri enfeksiyonlara karşı steril ve koruyucu özelliğini taşıdığını kaydeden Evliyaoğlu, çocuğunu emziren annede de kanser riskinin çok düşük olduğuna dikkati çekti.

Emzirilen bebeklere yalancı meme veya emzik verilmemesi gerektiğini de dile getiren Evliyaoğlu, anne sütüyle beslenen çocukların 2 yaşına kadar emzirilmesinde bir sakınca olmadığını söyledi.

Prof. Dr. Nurdan Evliyaoğlu, çocuğunu emziren annenin bebeğiyle aynı ortamı paylaşmasını isteyerek, annenin ilk 6 ay içerisinde günün 24 saatini bebeği uyanıkken yanından ayırmaması ve aynı ortamı paylaşması gerektiğini belirtti. Ayrılıkların bebekler açısından zor olabileceğini ifade eden Evliyaoğlu, şunları kaydetti:

“Aradaki bağı kuvvetlendirmek istiyorsanız çocuğunuzla 2 yaşına kadar aynı odayı paylaşın. Çünkü aynı ortamlar çocuk ve anne arasındaki duygusal bağı kuvvetlendirir. Bu, bilimsel yapılan araştırmalarda da kendini gösteriyor. Aynı ortamın paylaşmasında annenin çocuğuna davranışları daha farklı olur. Anne sütüyle 2 yaşına kadar beslenen bir çocuğun zekâ düzeyi daha yüksek olur.”

]]>