Bebeği sallayarak uyutmanın zararları

Her annenin yaptığı bir davranış olan bebeği sallayarak uyutmak, İngiliz doktorları tarafından oldukça tehlikeli bir davranış olduğu açıklandı. Bu biçimde uyutulan yada sevilen bebeklerin beyinlerinin büyük bir kısmının zarar gördüğü ortaya çıktı. Yapılan araştırmalarla da kanıtlanan bu durum, bebekleri kör, hatta felç bile yapabiliyor.

Hemen hemen her bebek mutlaka ya ayakta yada beşikte sallanarak uyutulmuştur. Yada anne-babanın bir anlık siniri ile de sarsılmıştır. Bebekleri uyuturken, severken yada sinirlilik haliyle sallamak beyinlerini zarara uğratıyor. Edinburgh Royal Hastanesi çocuk nöroloğu Dr. Robert Minns ve ekibi bu konu üzerinde geniş bir araştırma yapmış ve 25 bebek üzerinde de araştırmalarını kanıtlamışlardır.

Sallanan bebek sendromu ile birçok bebek kör ve felç kalabilir. Özellikle 8 aylık bebekleri bir saniye bile sallamak çok riskli. 8 aylık iken sallanan bebeklerde denge problemi, görme bozuklukları, konuşamama yada yürüyememe gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Ayrıca sallamadan dolayı beyinde meydana gelen değişiklikler bebeklerin sürekli ağlamasına ve bu ağlamadan dolayı da damar çatlamalarına sebebiyet olmaktadır. Birde bunun üzerine bebeği sallarken kanamalar oluşur. Bebeklerde iştah problemi ve gelişimlerinde yavaşlamada yine bu sorundan dolayı ortaya çıkmaktadır.

]]>