Bebeğenizin sağlığı açısından ev yapımı gıdalarla besleyin

Sağlıklı olmasını istiyorsanız bebeğinizi, hazır mama veya pürelerle değil, evde hazırladığınız gıdalarla besleyin.

Illinois Üniversitesi’nde görevli gıda bilimi profesörü Susan Brewer, bebeklere katı gıdalara geçtiklerinde balık da yedirilmesini öneriyor. Geleneksel olarak bebeklere püre halinde sebze ve meyveler verildiğini ve daha sonra tahıllara ve hububatlara geçildiğini söyleyen Profesör Brewer, balık yemenin bebeğe sağlıklı bir beyin ve kalp gelişimi açısından değerli Omega-3 yağ asitlerini sağlayacağını belirtiyor.

Uzmanlar, hazır mamalar yerine evde yapılanların bebeklerin sağlıklı gelişimi açısından daha yararlı olduğunu söylüyor. İşte bebeğiniz açısından evde hazırlayabileceğiniz gıdalara birkaç örnek:

Püreler: Evde yapacağınız püreler, marketlerde satılan kavanoz pürelerinden daha ucuza gelecektir. Her seferinde tek öğünlük ve tek sebze ya da meyveden püre hazırlayın. Örneğin, havuç, patates, elma, armut, muz, avokado, şalgam. Daha sonra ise taze tatlar oluşturmak açısından elma ile havuç, havuç ile kabak gibi birkaçını karıştırabilirsiniz. Bebekler daima yer elmasının tadını sever. Bunun açısından yer elması, somon balığı ve brokoliyi püre haline getirerek lezzetli ve besleyici bir tüketmek yapabilirsiniz. Kıvamını tutturmak açısından süt ya da su kullanabilirsiniz. Sonra kalan gıdayı tek öğünlük kaplara alıp derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Kaşık maması ve tahılları: Marketlerde satılanların daha pahalı olduğunu belirten uzmanlar, bunları da evde hazırlayabileceğinizi açıklıyor. Kahve değirmeni ya da süper etkili bir blender varsa, pirinçleri içine dökün ve cihazı çalıştırın. Çıkan pirinç tozunu dondurucuda uygun poşetlerde saklayın.

Evde pişen yemeklerden deneyin: Kendiniz açısından öğle ya da gece yemeğine ne hazırladıysanız, bebeğinize de bunlardan tattırın. Onu da masaya oturtun ve masadaki yemeklerden azar azar verin. Günün farklı öğünlerinde farklı gıdalar hazırlayın.

Bebeğinizin yemeklerini daha hızlı hazırlamak açısından çorbalar ve soslar açısından tasarlanan küçük el blenderı kullanabilirsiniz. Pişirdiğiniz ya da haşladığınız sebze ve meyveleri burada çabucak püre haline getirebilirsiniz. Kalanları da tek öğünlük kaplara alıp dondurucuda saklayabilirsiniz.

]]>