Bayramda Nasıl Beslenmeliyiz?

Kurban bayramının yaklaşması ile birlikte birçok kişi bayram boyunca et yiyeceğinin keyfini şimdiden sürmeye başlamışlardır. Bayramda sadece et yemek ile sınırlı kalmayan kişiler bayramda ikram edilen yemeklerin, tatlıların ve içeceklerin kısacası bayram sofralarının hayalini kurmuşlardır. Ancak her yıl olduğu gibi bayram gelmeden yine sağlık uzmanları sağlıklı bir bayram geçirmemiz ve vücut sağlımız için nasıl beslenmemiz gerektiği konularda bizleri uyarmışlardır. Peki bayramda nasıl ve ne şekilde beslenmemiz bizim için daha sağlıklı olacaktır?

Özellikle içerisinde hayvansal yağın bulunması nedeniyle birçok kişide sağlık sorunlarının çıkmasına neden olan bu durum bu nedenle herkesin dikkat etmesi gereken konular arasında yerini almıştır. Daha çok kalp ve damar hastalarının, şeker hastalarının, kolesterol hastalarının ve tansiyon hastalarının dikkat etmesi gereken bu durum yeteri kadar dikkatli davranılmaması durumunda ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle bayram boyunca öncelikle sınırlı sayıda et tüketmeye dikkat edin. Sadece et tüketmek değil aynı zaman da eti olabildiğince yağsız tüketmeye özen gösterin.

Bunun dışında tükettiğiniz etlerin yağsız pişirilmesine ve az miktarda tuzlu olmasına dikkat ediniz. Et tüketirken yanında daha çok haşlanmış sebze tüketebilir ya da yağsız bol yeşillikli salata yiyebilirsiniz. Bu şekilde daha az kalori alarak kilo kontrolünü dengede tutarken aynı zaman da daha sağlıklı bir şekilde et tüketebilirsiniz. Yanında yağsız ayran tüketebilir, daha kolay hazmetmek için maden suyu tercih edebilirsiniz. Aynı zaman da akşam yemeklerinden sonra ya da gün içerisinde yapacağınız yürüyüş ve egzersizler yine aynı şekilde bayram boyunca sağlıklı beslenmenize yardımcı olacaktır.

Aynı zamanda bayram boyunca beslenmenizin önemli olduğu kadar diğer önemli olan konulardan biride eti nasıl pişirdiğiniz olmuştur. Özellikle büyük baş hayvana nazaran daha yağlı olan küçük baş hayvan eti aynı zamanda daha ağırdır. Bu nedenle eti pişirirken mutlaka paket margarine yerine sızma yağ kullanarak pişirin. Hatta yağsız ızgara veya haşlama şeklinde tüketmeniz daha sağlıklı olacağından bu şekilde tüketmeniz en azından sağlığınızı tehlike altına atmayacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

bayramda nasıl beslenmeliyiz, sağlıklı yaşam, kurban bayramı, beslenme, sağlıklı beslenme, doğru beslenme, et, kırmızı et, doğru beslenme, kurban bayramında beslenme, kurban bayramında nasıl beslenilmeli, et nasıl pişirilir, yağlı et, yağsız et, bayramda et nasıl pişirilmeli, diyet, kilo, kilo kontrolü