Batık kıl nasıl önlenir?

Cilt güzelliğine gölge düşüren sorunların birisi olan ve sürekli meydana gelen batık kıl, özellikle bacak bölgesinde ve kadınlarda görülmektedir. Çıkmayan kıllar deri altında kalarak hiç hoş bir görünüm sağlamazlar. Bacakta kara bir leke gibi dururlar. Hatta zamanla daha da fazlalaşarak, bacakların o pürüzsüz ve temiz halini önlemiş olur.

Bacakta batık kıl oluşmasında en büyük sebep, cildin yapısıdır. Eğer cildiniz kendi kendini yenilemekte hızlı davranmıyorsa kıl batıkları ortaya çıkar. Kıl batıkları, ölü derinin üstüne çıkmayan, deri altında kalan kıllardır. Bu yüzden cildiniz ölü deriyi bir biçimde atması ve kıllarında rahatlıkla yukarı çıkması gerekir.

Kılların temizlenmesi açısından kullanılan yöntemlerin sürekli değiştirilmesi de, kıl batıklarına yol açan bir sebeptir. Örneğin; jiletten epilatöre yada jiletten ağdaya geçiyorsanız kıl batıkları görülebilir. Epilatör yada ağdadan sonra jilete geçmek, bu soruna biraz çözüm olabilir. Nedeni ise, jiletin ölü deriyi birazda olsa kaldırmasıdır. Ama bu yöntem, cilde zarar vererek, kılların daha çok çıkmasına sebebiyet olur.

Batık kıl tedavisi açısından, cilde peeling uygulanır. Cilt yüzeyindeki ölü deri temizlenerek deri altında ki kıllar, deri yüzeyine çıkar. Banyoda iken cildinize kese uygulayın. Cildinize zarar vermeden nazikçe uygulayacağınız kese, cildin ölü deriyi atmasına yardımcı olur. Böylece cildinizdeki ölü deri temizlenerek kıl batıkları da görülmemiş olur.

Ponza taşı ile de batık kıl çıkartma işlemi başarılı olur. Ancak bu yöntem  deriyi fazla aşındırdığı açısından, çok dikkatli olunmasında fayda var.

]]>