Balen Adaçayı Acı Elma Yağı Nedir? Faydaları Ve Etkileri? Nasıl Kullanılır? Zararları Ve Yan Etkileri Nelerdir?

BALEN ADA ÇAYI ACI ELMA YAĞI NEDİR?

Normal hayatımızda yoğun iş temposuna bağlı olarak bazen kendi sağlığımızı unutmakta ve ertelemekteyiz. Bu ertelemeler sonucu vücutta ufak çaplı küçük sağlık sorunları oluşabilir.

Bu ufak çaplı rahatsızlıklar en basiti ise sindirim sistemiyle alakalıdır. Mide hazımsızlığı veya bağırsaklarda oluşan rahatsızlıklardır.

Diğer bir sorun ise gün içinde mevsim veya hava değişikliğine bağlı olarak cildin kuruması veya cansızlığıdır. Bu cilt sorunları genelde cildin yağ oranının dengesizliği ve daha sağlıksız bir cilttir.

Sadece cilt değil zamanla kırılan ve güçsüzleşen saç ve saç derisi de aynı şekilde güçsüzleşir, kırılır ve zayıflayarak daha da kötü sonuçlara sebep olur.

Sadece dış görünümle ilgi değil aynı zamanda vücudun içi ile ilgilide sorunlar yaşanmaktadır. Örneğin düzensiz beslenme sonucu oluşan sağlık sorunları gibi veya ağız enfeksiyonu gibi ya da günümüzde pek çok kişide görülen dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar bizim gündelik hayatımızı oldukça etkilemektedir.

Tüm bu sorunların ise tek bir çözümü gibi duran  ADAÇAYI ACI ELMA YAĞI dır. Acı elma ada çayından elde edilerek üretilmektedir. Ve hem cilt konusunda hem psikolojik olarak hem de vücudun sistemi için gerekli bütün olanakları sağlayan doğal bir üründür.

ADAÇAYI ACI ELMA YAĞI FAYDALARI VE ETKİLERİ NELERDİR?

Yukarıda belirtilen pek çok etkinin yanı sıra başka etkiler sağlamaktadır. Örneğin;

  • Bakteri ve mikrop kırma özelliği vardır. Bu sayede vücuda giren veya girmiş olan büğtün mikropları yok eder.
  • Aynı zamanda hücre yenileme özelliğine sahip olabilir. Hücre yenileme özelliği sayesinde çeşitli kozmetik firmalarında kullanılmıştır.
  • Aromatik ve keskin kokusu sayesinde konsantrasyon bozukluğuna ve sinir sistemi yatıştırıcı özelliğine sahip olabilir.
  • Yağlı veya hassa bir saç derisine sahipseniz saç derisini onarır ve daha sağlıklı yağsız ve kepeksiz bir saç derisine kavuşmanızı sağlayabilir.
  • Cilt üzerindeki hücreleri yenileyerek kırışıklıkları yok eder. Aynı zamanda ciltte oluşan sivilce ve akne gibi durumlarda da sivilceleri kurutur. Yağlı ve renk orantısının eşit olmayan bir bir cildiniz varsa eğer bu konuda da etkileri olabilir.
  • Mide sindirimine katkı sağlayabilir. Böylelikle hazımsızlık gibi veya şişkinlik gibi sorunları da gidermeye yardımcı olabilir.
  • Aynı zamanda bakterilerin çoğalması ile birlikte ağızda enfeksiyon oluşur ve ağız içi yaralarla beraber ağız kokusu gibi sorunlarda oluşabilir. Su ile açılıp gargara ile kullanıldığında da ağız kokusunu yok edebilir.

ADAÇAYI ACI ELMA YAĞI NASIL KULLANILIR?

Yağ olarak üretilen ve satış yapan adaçayı acı elma yağı yukarıdaki gibi pek çok etkilere sahiptir. Ancak bu etkileri sağlamak için kullanım şekline dikkat edilmelidir.

Örneğin ağız enfeksiyonu ve gargarası için suda bir kaç damla yağı çözeltip kullanabilmeniz mümkün.

Yada cilt üzerinde de yine direkt olarak kullanılmasından ziyade tine suyla çözeltip masaj yöntemiyle kullanabilirsiniz. Bu kullanımı genelde anneler bebekleri için kullanmaktadır. Bebeklerdeki gaz sorunu olan anneler bu yağı hem bebeğin cildini rahatlatmak için hem de gaz çıkarma için kullanabilirler. Ancak bebeğe direkt bir şekilde adaçayı acı elma yağı verilmemelidir. Bir damla dahi olsa bebeklere bu yağ verilmemelidir. Suyla çözeltip verebilir miyim? Diyen kullanıcılara ise cevabımız hayır olur. Çünkü bu yağ bebeklerin sadece cildi için geçerlidir. Eğer yağı ağız yoluyla verdirirseniz istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.

ADAÇAYI ACI ELMA YAĞI ZARARLARI VE YAN ETKİLERİ?

Her ne kadar olumlu yönde etkileri olsa da her türlü doğal yağ gibi bu yağında zararları olabilir. Zararlarının oluşmasında birinci neden ise daha fazla olumlu etkilerini görürüm diye yağ kullanımını gündelik dozundan daha fazla tüketmektedir. Gündelik dozdan yukarı fazla kullanımdan kaçınılmalıdır.

Bununla beraber adaçayına veya almaya karşı alerjisi olanların bu ürünü kullanmaları sakıncalı olacaktır bu yüzden doktorlarına danışabilirler ama kullanmamaları gerekir.

Adaçayı acı elma yağı direkt olarak asla hiç bir yerde kullanılmamalıdır. Direkt olarak kullanımda hem cilde hem de sindirime zararları vardır. Su ile inceltilmelidir.

Yukarıda da belirtildiği gibi bebeklerin de bu yağı ağız yoluyla almaması gerekir. Suyla inceltilerek masaj yapabilir ve onları rahatlatabilirsiniz.

Şeker hastalarının kullanmaması gereken bir üründür. Kan şekerini düşmesi yönünden dolayı şeker hastaları tarafından kullanılmamalı veya doktora danışabilirsiniz.

Eğer daha önecden oluşan mide rahatsızlığınız varsa adaçayı acı elma yağını kullanmamalısınız.

Aynı şekilde hamile veya emziren annelerin de bu dönemlerde bu yağı kullanması sakıncalıdır.

Eğer kişide migren veya sürekli gelen baş ağrısı varsa adaçayı acı elma yağının kokusu ağrıları arttırabilir.