Bakteriyel vajinoz nedir?

Kadın sağlığı uzmanları, bakteriyel vajinoz adlı hastalık hakkında bilgiler verdi. Bakteriyel vajinoz ve belirtileri ile alakalı bilgileri bu yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Bu terim, normalde vajinal florada yer alan, lakin adetca artmaları halinde yardımlaşarak vajinada yüzeyel bir inflamasyona yol açan Gardnerella vaginalis, Mobilincus gibi anaerop bakterilerin yol açtığı ortak tablo açısından kullanılmaktadır.Mikroorganizmalar vajinal epitel hücrelerine invazyon yapmadıkları açısından, bu tür infeksiyonlara vajinit değil, vajinoz adı verilmiştir.
Bakteriyel vaginozlu, G.vaginalis infeksiyonlu hastalarda balık kokusunda süt gibi vajinal akıntı özeldir. Akıntının Gram ile boyanmış preparatlarında epitel hücrelerine yapışmış bol ölçüde gram negatif ya da labil kokobasiller, tanısal değere sahiptir (Clue cells=ipucu hücreleri). Mobiluncus’lar ise küçük, gram negatif, virgüle benzer (curve-like) biçimde görülürler.

Diğer bir tanı testi, Whiff testidir. Vajinal sekresyona %10 KOH damlatıldığında balık kokusu oluşmasıdır. Bunun nedeni, vajinal sekresyonda bol ölçüde olan aminlerdir.

Vajinozların tedavisinde antianaerop özellikli ilaçlar (metronidazol, tek yüksek doz ya da yedi günlük rutin tedavi) kullanılmalıdır.

]]>