Bakımsız ve sağlıksız dişler hastalık nedeni

Toplum olarak sebebiyet bilinmez diş hekimine mecbur kalmadıkça gitmeyi sevmiyoruz. Oysa uzmanlar, yalnızca dişlerimizin sağlığı açısından değil, vücut sağlığımız açısından de diş hekimine gitme alışkanlığını edinmemiz gerektiğini belirtiyor.

Sadece şiddetli bir diş ağrısı çekildiği zaman diş hekimine gidenlerin bu ihmalin nelere yol açacağını bilmediği aleni.

Tedavi edilmeyen diş ve dişeti iltihapları, diş çürükleri vücudun çeşitli bölgelerinde çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebebiyet oluyor.

Sağlıksız dişler vücudu nasıl etkiliyor?

Dişeti hastalıklarıyla diyabet arasında ilginç bir bağlantı var. Dişeti iltihabı kan şekerini yükseltiyor, kan şekerinin yükselmesi de dişeti iltihaplarının artmasına sebebiyet oluyor.

Diyabet hastalarında diş sağlığı çok büyük önem taşıyor. Diyabetin kontrol altında tutulabilmesi açısından öncelikle kişinin dişeti sağlığını kontrol altına alması gerekiyor.

Diş problemleri hazımsızlığa da sebebiyet oluyor. Yemekleri iyice çiğneyemeyen kişiler, yemekleri parçalayamadığından yumuşak yemekleri tercih ediyor ve hızlı tüketmek yediklerinden hazımsızlık çekiyor.

Enfeksiyon riski fazlaca

Kronik diş enfeksiyonuna yol açan bakteriler, birtakım antikorların üremesine sebebiyet olarak böbreklerde nefrite yol açıyor. Kalp ve damar hastalıklarını da etkiliyor.

Diş iltihapları, kalp kapakçığında iltihaplanmalara ve kalbi besleyen damarlarda tıkanmaya yol açıyor. Bunların yına sıra, bazı kulak – burun – boğaz hastalıkları da diş ve dişeti sorunlarının etkisiyle ortaya çıkıyor.

]]>