Bakanlıktan obeziteyle mücadele planı

Sağlık Bakanlığı, son yıllarda diğer ülkelerinin yanı sıra Türkiye’de de en önemli hastalıklarnın başında gelen obeziteye karşı seferberlik başlattı. Bakanlık tarafından hazırlanan “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” obeziteyle mücadele açısından belediyelere gönderdi.

Sağlık Bakanlığı, “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında 1500 Belediye Başkanlığı’na Yerel Yönetimler Aktivite Planı gönderdi. Plana göre belediyeler, şehir içi alanları otomobillere göre değil, yayalara, engellilere, bisiklet kullananlara öncelik vererek tasarlayacak.

Asansör yerine merdiven

Özellikle ev hanımlarına yönelik egzersiz programlarının hazırlanmasını ve televizyon kanallarında yayımlanmasını sağlayacak olan belediyeler, kısa mesafelere araçla değil, yürüyerek gidilmesinin özendirilmesine yönelik aktiviteler yapacak.

Alışveriş merkezleri gibi toplu kullanım alanlarında egzersiz yapılan alanların oluşturulması açısından de çalışama yapacak olan belediyeler, parklarda egzersiz alanları, basketbol ve futbol sahası gibi alanlar oluşturacak.

Plan dahilinde merdiven kullanmayı engelleyecek herhangi bir sağlık problemi yoksa bireylerin asansör yerine merdiven kullanmasına yönelik aktiviteler yapılacak olan belediyeler, egzersiz tesislerinden bireylerin gün içerisinde yararlanmaları açısından gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlayacak.

Okul kantinleri mercek altında

Okul kantin ve yemekhanelerindeki beslenme hizmetlerinin belirli aralıklarla gerekli ve sağlıklı beslenme ve besin güvenliği kriterlerine uygunluğu açısından denetimlerini de yapacak olan belediyeler, yerel yönetimlerce şehir merkezlerinde yeşil alanların artırılması ve şehir merkezinden uzak bölgelerde doğa yürüyüşleri etkinlikleri yapacak.

500′den fazla çalışanı olan işyerlerinde çalışan adetsına uygun kapasitede egzersiz merkezi/tesisi kurma zorunluluğu getirilmesi ve bu tesislerde uzmanlarca egzersiz programlarının yürütülmesi öngören plana göre işyerlerinde sunulan toplu beslenme hizmetlerinin gıda güvenliği açısından denetlenmesi sağlanacak.

Ayrıca plana göre fiziksel aktivite yapmaya uygun olmayan ve kullanılamayan okul egzersiz salonlarının ve bahçelerinin fiziki şartlarının düzeltilmesi ve uygun olanların adetlarının artırılması da hedefleniyor.

]]>