Bağışıklık Sistemi Nedir? Nasıl Güçlendirilir? Güçlendiren Besinler Hangileridir?

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NEDİR?

İnsanları hastalıkları karşı koruyan sisteme bağışıklık sistemi denir. Güçlü bir savunma mekanizması olması gereken bir sistemdir. Her insanın bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü zamanlar olmaktadır. Ancak insanlara düşen görev ise bu sistemini tekrar yükseltmektir. Çünkü bağışıklığın düşmesi demek vücudun hastalığa karşı kapılarının açılması demektir.

Peki bu bağışıklığı nasıl yükseltilir? Sorusuna ise sayısız cevap aranmaktadır. Bağışıklık sistemini yükseltmemiz için temizlik ve beslenmeye dikkat edilmelidir. Özellikle el temizliği şarttır. Ellerimize bulaşan mikrop ağız yoluyla bizim vücudumuza girebilir. Bu da sistemin düşmesi demektir.

Diğer önemli nokta da beslenmedir eğer düzenli ve dengeli beslenmek gerekir. Daha sağlıklı ve güç verici besinler tüketmeliyiz.

En öenmlis ise sudur. Suyu günlük hayatımızda asla ihmal etmemeliyiz. Bol bol su tüketmeliyiz.

Günde 5 porsiyon meyve-sebze tüketmeliyiz. Meyveler vitamin ve mineral açısından oldukça önemlidir. Günlük vitamin ve mineral almak için sebze ve meyve tüketimine önem gösterilmeli.

Bu sebze meyveler, kuşburnu, maydanoz, renkli biberler. Greyfurt, mandalina ve portakal, kivi, kavun, çilek, ceviz, badem, fındık gibi ürünleri tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

SARIMSAK

Sarımsak küçük gibi görülse de aslında o küçük görüntünün altında dev gibi faydalar vardır. Sarımsak hem kalp ve damar hem de beyin için oldukça önemlidir. Aynı zaman da akciğer ve boğaz gibi organları da virüslerden korur.

Antioksidan ve bakteriyel sayesinde bağışıklık sistemi için birebirdir.

YOĞURT VE KEFİR

Probiyotik vücut için önemlidir ve bu ihtiyacı karşılamak için ise yoğurda ve kefire ihtiyaç duyulur.  Yoğurt ve kefir aynı zamanda iltihabı önler ve bağışıklığın yükseltilmesinde büyük rol oynar.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çayı pek çok kişi zayıflamak için kullansa da aslında yeşil çay hem dengeli beslenme de hem bağışıklığın düzelmesini sağlar. Antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkün.

ZENCEFİL

Zencefili günlük hayatta kimse tadı ve kokusu bakımından sevmez. Ancak sağladığı etkenler ise vücut sağlığı için birebirdir. Zencefil her açıdan fayda sağlamaktadır. Zencefil genelde çay olarak tüketilse de yemekler de kullanımı uygundur.

Vitaminler açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir.  Özellikle gribal hastalıklara karşı koruma sağlar.