Ayak sağlığı

Bayanların vazgeçemedikleri topuklu ayakabılar, şekli ve topuk uzunluğundan dolayı ayak sağlığını bozuyor. Uzmanlar, önü dar topuğu 5 santimetre olan ayakkabıların ayak sağlığını tehdit ettiğini belirtiyor.

Beş santimetre ve daha uzun topuklu ayakkabılar, uzun süre giyildiğinde bel , boyun ve ayak hastalıklarına davetiye çıkartıyor. İşi gereği sürekli topuklu ayakkabı giymek zorunda kalan bayanların, boş zamanlarında ayak şekline, kıvrımına ve tabanına uygun sandalet veya terlik giymeleri gerekiyor. Bu sandeletler ayak sağlığına yardımcı olcak ve topuklu ayakkabılardan dolayı zarar görmüş ayaklarını dilendirecektir. Bayanların boş günlerinde, sandelet veya terlik dışında egzersiz ayakkabı giymeleri gerekiyor. Ayak tipinize ve yapacağınız spora uygun seçeceğiniz ayakkabılar ayaklarınızın kolay etmesini sağlayacaktır.

Uzmanlar, aşırı topuklu ayakkabıların dışında aşırı düz ayakkabılarında ayak sağlığını tehdit edebileceğini belirtti. Her yaz bir çok bayanın tercih ettiği babet ayakkabılar, ayak kavisinde düzleşmeye sebebiyet oluyor. Babetler ortopedik olmadıkları açısından, bacaklardaki kan dolaşımını engelliyor ve ayak bileklerini yoruyor. Babetler, bel ağrılarına ve duruş bozukluklarına sebebiyet oluyor. Uzmanlar, uzun süre topuklu ayakkabı ve babetlerin kullanılmamsı ve ayak tipine uygun ortopedik ayakkabıların tercih edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

]]>