Ayak Mantarı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Günün yorgunluğunu çeken ayaklarımız kışın daha çok kapalı kalır ve zamanla ayak kokusuna, şişliğine neden olur. Özellikle ayak bakımına dikkat eden kişiler kış aylarında da ayak bakımını ihmal etmeyerek evde ya da bakım merkezlerinde ayak bakımlarını yaptırırlar. Fakat ayaklarda oluşan bazı hastalıklar sadece bakımla geçmeyerek bazı tedavilerin uygulanmasını zorunlu hale getirir. Özellikle ayaklarda daha fazla görülen ve toplumda çok sık kişiden duyduğumuz ayak hastalıklarından biride mantardır.

Mantar; bir deri hastalığı olan ve özellikle parmaklar aralarında görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Birçok insanda hayatı boyunca en az 1 sefer ayak mantarına yakalanma ihtimali söz konusudur. Parmak aralarında görülen ayak mantarı, deride hafif kepeklenme ve şiddetli ağrı ile birlikte kendini gösterir. Oluştuğu bçölgede yanma ve çatlak problemide yaratan mantar, ayakta koku olmasına da neden olur. Bulaşıcı olan ayak mantarı tedavisi yapılmadığı sürede olduğu bölgenin dışına çıkarak daha fazla genişlemesine neden olur ve hatta diğer ayağa bile sıçrayabilir.

Ayak Mantarı Nasıl Bulaşır?

Tam olarak hangi nedenden dolayı oluştuğu bilinmeyen mantar, vücudunuzun enfeksiyon kapması, başka kişiden bulaşması ya da uzun süre kapalı ve havasız kalmasından dolayı oluşabilmektedir. Ayak mantarı nemi ve sıcağı çok sever bu nedenlede hızla yayılmaya ve bulaşmaya başlar. Genellikle yalın ayak dolaşan mantarlı ayaklara sahip birisi başka kişilere bulaşmasına neden olur. Nemi ve sıcağı seven bu hastalık çok hızlı bir şekilde yayılabilir. Sadece ayaklarda görülmeyen mantar ellerde ve tırnaklarda da görülebilir ya da bulaşabilir. Eğer ayak mantarı olan biri var ise; ortak terlik, çorap ya da ayakkabı kullanmamanız korunmanız gereken önemli bir noktadır.

Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mantar tedavisi için hastalık daha fazla yayılmadan ve başka kişilere bulaşmadan en kısa zamanda mutlaka doktora gitmeniz en doğru yöntemdir. Doktor tarafından hastalığın şiddetine ve bölgesine göre tanı konulduktan sonra verilen solüsyonları, kremleri, pudraları mutlaka düzgün kullanmaya özen gösterin. Aksi taktirde hastalığın tedavisinden sonuç alamayabilirsiniz. Hastalığı başka kişilere bulaştırmamak için mutlaka çorap giyiniz ve başkaların çorap, ayakkabı, terliklerini kullanmamaya dikkat edin. Mantarlı bölgeye ellerinizle çok fazla temas etmeye çalışmayın bu şekilde başka bölgelere sıçramasına neden olabilirisiniz.

Evde Ayak Mantarı için Tedavi Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmanız en sağlıklı yöntemdir. Fakat bunun  dışından evde doğal yöntemler ile mantarın geçmesini ya da hafiflemesini sağlayabilrisiniz. 2 litre ılık suyun içerisine 1 çorba kaşığı karbonat atarak erimesini sağlayın ve 15 dakika kadar ayaklarınızı bu suda bekletin. Daha sonra mutlaka ayaklarınızı kurutun. 20 gün boyunca her akşam bu yöntemi uygulamanız mantar şikayetinizin hafiflemesinde etkili olabilir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

ayak sağlığı, ayak bakımı, mantar, mantar nedir, ayak mantarı, ayak mantarı nasıl oluşur, ayak mantarı bulaşıcı mı, mantar bulaşıcı mı, mantar tedavi yöntemleri, mantar nerelerde görülür, mantar nasıl bulaşır, evde ayak bakımı, ayak mantarı için evde tedavi yöntemleri