Ayak Kokusundan Kurtulmak için Ne Yapmalı?

Dar ayakkabı giymek, uzun süre ayakta kalmak, hava almayan ayakkabıları tercih etmek bunların hepsi ayak kokusunun oluşma nedenleridir. Fakat ayak kokusunu önlememek söz konusu değildir. Günlük hayatta yaptığınız bazı yanlış alışkanlıkları düzelterek ayak kokusunu önlemeniz mümkün. Ayak kokusunu önlemek için 12 püf noktadan bahsedeceğiz. Ayak kokusunu oluşturmaya zemin hazırlayan ne gibi yanlışlıklar yaptığınızı hep birlikte görelim.

Ayak kokusu yüzünden birçok davetten kaçarsınız  ya da aykkabınızı hiç çıkarmak istemezsiniz. Toplumu rahatsız etmemek ve ayak kokunuz yüzünden utanmamak için  bu 12 tavsiyeyi mutlaka denemelisiniz.

1- Ayaklarınızı her gün sabunla yıkayın

Ayak sağlığı için ayaklarınızı sabah akşam mantar önleyici sabunlar ile yıkayın. Mantar oluşumu ayak kokusunun oluşma nedenlerinden biridir. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra mutlaka kurutun çünkü yaş kalan nemli kalan ayak mantar oluşumuna neden olur.

2- Pamuklu ve teri emebilen çoraplar tercih edin

Teri emebilen pamuklu ve yumuşak çoraplar tercih edin. Sentetik ve naylon çoraplar teri ememediği için ayak kokusuna neden olur.

3- Aynı çift ayakkabıyı iki günden fazla giymemeye dikkat edin

Aynı çift ayakkabıyı iki günden fazla giymeyin ve ayakkabınızı iki giyim arasında 24 saat süreyle havalandırın. Böylece kokunun ayakkabıya yerleşerek ayağınıza bulaşmasını önleyebilirsiniz.

4- Hava alan ayakkabıları satın alın

Ayakkabı alırken hava alabilen özellikte olanları tercih edin. Mümkünse gerçek deri ayakkabı kullanmanız ayak kokusunun oluşmasına engel olacaktır. Naylon ve sentetik malzeme kullanılarak üretilen ayakkabılar ayak kokusu nedenidir.

5- Sprey ya da koku önleyici pudra kullanın

Ayakkabınızın içerisine antibakteriyel özelliği olan sprey ya da pudralar sıkarak ayak kokusunu önleyebilirsiniz. Sprey ya da pudra sıkmadan önce ayakkabınızı 1 saat kadar balkon gibi açık havada havalandırın.

6- Ayaklarınızı kontrol edin

Özellikle banyodan sonra düzenli olarak ayak kontrolünüzü yapın. Parmak arasında oluşan bir enfeksiyon, ayak tabanında oluşan kabarcıklar ayak kokusu oluşumunu tetikler.

7- Ayaklarınız aşırı terliyorsa tedavi olabilirsiniz

Ayaklarda aşırı terleme bir tür hastalık belirtisidir bu nedenle doktara başvurarak gerekli tedavinin uygulanmasını sağlayabilirsiniz. Ayaklarda oluşan terleme sorunu günümüzde botoks uygulama, iyontoforez ve klipsli ETSgibi tedavi yöntemleriyle ortadan kaldırılabiliyor.

8- Tuzlu su ile yıkayın

Ayaklarınız çok sık nemleniyor ise tuzlu su ile yıkayarak kurutabilirsiniz. 4 bardak su ve 4 kaşık tuzu karıştırarak bir leğene dökün ayaklarınızı 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra yumuşak bir havluyla kurulayın.

9- Çay ya da soda ile bakım yapın

Gün sonunda bir litre ılık suya dört-beş adet yeşil veya siyah çay poşetini bırakıp; bu suda ayaklarınızı bekletin. Ya da bir leğene ılık su koyun, içine 2 yemek kaşığı soda atın. Ayaklarınızı 15 dakika kadar içinde bekletin. Bu yöntemi 1 ay her akşam; sonrasında ise haftada 2 gün uygulayabilirsiniz.

10- Sirke ayak kokusuna birebir

2 litre ılık su içerisine 2 su bardağı sirke ilave ederel leğene dökün. Ayaklarınızı yaklaşık 15 dakika kadar bekletin ve daha sonra kurutun. Bakteri öldürme özelliği olan sirke ayakta oluşan herhangi bir bakteri var ise bakterileri engelleme özelliğine sahiptir. Bu uygulamayı haftada bir yapabilirsiniz.

11- Adaçayı yaprakları kokuyu önleyecektir

Ayakkabılarınızın iç kısmına adaçayı yapraklarını yerleştirin ve aralıklı olarak yaprakları değiştirin. Adaçayı yaprakları koku önleyici bir etkiye sahiptir.

12- Çoraplarınıza karbonat dökün

Çoraplarınızı giymeden bir süre önce karbonat dökebilirsiniz. Karbonat, ayaklardaki bakterileri önleyerek ayakların pH seviyesini yükseltiyor.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

ayak, ayak sağlığı, ayak kokusu, ayak kokusu nedenleri, ayak kokusu tedavisi, ayak kokusunu engellemek için ne yapmalı, ayak kokusunu gideren öneriler, ayak terlemesi, ayak mantarı, ayak kokusunu önlemek için ne yapmalıyım