Ayak Bakımına Önem Verin

 

ayak-sagligiBakımlı olmak her şartta ve durumda olmazsa olmazlar arasında, bunun için yapılması gereken şeyler arasında kaliteli ürünler yatıyor ve bunun yanı sıra evde yapılan çeşitli güzel bitkilerin şifası ve güzelliğinden de yararlanmak gerekiyor. Ayak bakımı ve temizliği konusunda hassasiyet de çok önemli bir durum. Çünkü yapılan yorucu işler veya ayakta çalışılan işler ile ayaklarda çeşitli sorunlar ortaya çıkabiliyor ve aslında çoğu insan için önemsiz olan bu durum aslında çok da büyük bir ehemmiyet taşıyor. Çünkü vücudumuzun rahat etme durumu da bir nevi ayaklardan geçiyor.

Ayak bakımının neden önemli olduğu konusunun üstünde durursak eğer; sağlıklı bir ayak, bilekten başlayarak parmak uçlarına kadar tüm kemik ve yumuşak dokuların eklem ve bağların oluşturduğu karmaşık yapının uyum içinde sorunsuzca çalışması gerekir. Yeterince kontrol altına alınmamış diyabet gibi sistematik hastalıklar nedeniyle çok ciddi damar ve sinir bozuklukları gelişir. Bu bozuklukların sonucu da aşırı basınç altında kalan ayaklarda yaralar ortaya çıkmaktadır. Ayaklarımız çok önemlidir çünkü ayaklarımız gündelik yaşamda uzun yollar kat eder, normal günlük aktivitesini sürdüren bir insan ortalama 10.000 adım atar.

Günlük ayak bakımı ise şöyle olmalıdır:

Ayakta durduğumuz süre içerisinde oluşan zedelenmeler, farklılıklar görülürse mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Ayağın bakımı konusunda ikinci en önemli işlem ise ayağın temizliğidir bunun için su ve sabun yeterlidir. Ayaklar günde 1 kere ve tercihen akşamları sabunlu su ile yıkanmalıdır.

Bazı hastalıklarda görülen deri kuruluğu genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar, derinin nemini muhafaza etmek için ayak yıkandıktan, kuruladıktan hemen sonra yani deri yıkanırken emdiği suyu bırakmasın diye ayağı yağlamakta yarar vardır.

Sertliklerin giderilmesi için yapılması gereken durumlar arasında yer alan topuk taşı ve onun hemen ardından gelen kremle yumuşatma işlemi olmalıdır.

El tırnakları olduğu kadar ayak tırnakları da büyük önem taşımaktadır. Düzenli olarak kesilip, törpülenip, kenarları kremlenmelidir.