Astım Nedir ve Nasıl Oluşur?

Alerjik hastalıkların başında gelen astım, sadece Türkiye’de değil Dünya’da hızla ilerlemeye devam ediyor. Solunum yollarında oluşan ve günlük hayattaki aktivitelerimizi bile gerçekleştirmekte zorluk çekmemize neden olan astım, fazla kilom alınması ile daha fazla nefes darlığına ve zorlanmaya neden olmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi astım hastalığının da oluşmasında bazı etkenler vardır. Astım hastalığı nedir? Nasıl oluşur? Ne gibi önlemler almalıyız.

Astım; bir akciğer hastalığı olan astım hastalığında akciğere hava taşıyan hava yollarının daralması ya da tıkanması sonucunda nefes alma zorlaşır ve beraberinde hırıltı, öksürük, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi gibi şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olur.

Astım Hastalığının Belirtileri

Yazının başında belirttiğimiz gibi astım hastığında görülen en belirgin şikayetler nefes darlığı başta olmak üzere, göğüs sıkışması hissi, öksürük ve hırıltı görülür. Bunun dışında astım hastaları sağlıklı bir insana nazaran daha çabuk yorulur ve hareket etme konusunda kısıtlanır.

Astım Nasıl Oluşur?

Astımın oluşmasında birçok etken bulunur ve bu etkenlerin başında genetik faktörler gelir. Bunu dışında;

– Sigara kullanımı,

– Solunum yolları enfeksiyonları,

– Havadaki tahriş edici maddeler (sigara dumanı, kömür, boya, benzin, parfüm kokusu gibi)

– Reflü,

– Stres,

 – Bazı ilaçların kullanımı,

– Kadınlarda adet dönemi,

–  Alerjenler (kabuklu deniz ürünlerine karşı alerjinin olması gibi).

Astım Hastalığı Nasıl Tedavi edilir?

Astım kronik bir hastalık olması nedeniyle tamamen yok edilmesi kolay değildir fakat astım kontrol altında tutmak için bazı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu nedenle astım hastaların öncelikle bilinçlendirilerek hangi ilacı ne zaman kullanacağı, nefes darlığı yaşadığında ne yapacağı ve ne zaman acile gitmesi konusunda bilgi verilir.

Bunun dışında astım hastalarının ilaçlarını düzenli kullanması önemlidir. Bununla birlikte düzenli yapılan egzersizle ve sporlar astım hastalığının engellemesi açısından önemlidir. Astım hastalarının dikkat etmesi gereken önemli konulardan biride sigara kullanılan ortamlarda ve ağır, rahatsız edici kokuların olduğu ortamlarda mümkün olduğu kadar bulunmaması astım hastalığının artmasını engelleyecektir. Bulunduğunuz ortamda oluşan toz astımı tetikleyecek ve nefes alma problemi yaşatacağı için bulunduğunuz ortamın sürekli havalandırılmasına ve temiz olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca yatak odasında bulunan kılıf,çarşaf gibi ürünler düzenli olarak değiştirilmeli ve sık sık yıkanmalıdır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

astım, astım hastalığı nedir, astım hastalığı nasıl oluşur, astım hastalığını ne tetikler, astımın tedavi yöntemleri, astım kimlerde görülür, astım nedir, astım belirtileri