Aspirin kanser riskini de azaltıyor

45 yaşından sonra her gün bir aspirin alınmalı çünkü Aspirin kalp krizi geçirme riskini en aza indirgediği gibi kanser riskini de azaltıyor.

Oxford’lu bilim adamları her gün alınan 75 miligramlık bir aspirinin kolon kanseri riskini azalttığını belirledi: 45 yaşından sonra her gün bir aspirin kanser riskini azaltıyor…

Oxford Üniversitesi’nin yapmış olduğu ve Lancet bilim dergisinde yayımlanan araştırmada 5 yıl süreyle aspirin alanların bağırsak kanseri riski dörtte bir oranında ve bu hastalıktan kaynaklanan ölümlerin adetsının da üçte bir oranında azaldığı sonucuna ulaşıldı.

İngiltere’de Kraliyet Tıp Kurumu’nun düzenlemiş olduğu bir konferansta konuşan Oxford Üniversitesi nörologlarından Dr. Peter Rothwell, her gün bir aspirin aldığını ve 5 ile 10 yıl içerisinde doktorların orta yaş ve üzerindeki insanlara aspirini yalnızca damardaki faydalarından dolayı değil, kanseri önlemek açısından de öneri edeceğini açıkladı.

Rothwell, şu anda aspirinin başka hangi tür kanserlere faydalı olduğunun araştırıldığını ve yine de aspirinin günlük tüketiminin tamamen kişinin kendi tercihine bırakılması gerektiğini söyledi.

Aspirin konusundaki gelişmeleri yakından takip yapan New Castle Üniversitesi’nden genetikçi Sir John Burn ise, aspirin kullanımını bütün insanlara öneri edilirse, aspirinin sebebiyet olduğu mide ve bağırsak kanaması gibi yan etkileriyle karşılaşma oranının da yükseleceğine dikkat çekti.

]]>