Asitli içeceklerin bilmediğiniz zararları!

Son zamanlarda ABD’li araçtırmacılar günde 1 adetten fazla asitli içecek tüketen kız çocuklarında regl hastalığının daha erken başladığını da belirtti.

Gün içerisinde 2 kutu kola hücrelerinizi 4.6 yıl yaşlandırmaktadır. Bunun yanı sıra günde 3 bardaktan fazla asitli içecek tüketen kadınlarda da kanser riski çok daha yüksektir.  Aynı zamanda da meyve aromalı asitli içeceklerinde karaciğer yağlanmasına neden olduğu da bilinmektedir. Günde 2 bardak asitli içecek tat alma duyularını etkiler ve şeker bağımlılığını da tetiklemektedir.

asitli-iceceklerin-bilmediginiz-zararlari-1

Yüksek oranda da fosforik asit içeren kola gibi içecekler kemiklere de zarar vermektedir. Bu içerisinde ki asit, kemiklerde ki mineral yoğunluğunu da azaltır.  Bunun yanı sıra asitli içeceklerin de içerisinde ki karbonik asit mideyi gaz ile doldurur ve şişkinliğine de neden olmaktadır. Asitli içeceklerde ki şeker dişlerde ki bakteriler ile etkileşime geçer ve çürümeyi hızlandırdığı da yapılan araştırmalar arasında da yerini almaktadır.

Çocuklarda ise asitli içecek tüketimi mide ağrılarına ve bağırsak rahatsızlıklarına neden olmaktadır.  Özellikle yaz aylarında daha çok tüketilen asitli içecekler kola, gazoz türü içecekler bu aylarda susuzluğumuzu gidermede yardımcı olabilecek seçenekler arasında yerini almaktadır. Fakat su niyetine tüketilen bu gibi asitli içecekler sadece kısa süreliğine susuzluğumuzu gidermemize olanak sağlamaktadır.

asitli-iceceklerin-bilmediginiz-zararlari-3

Asitli içecekleri tüketmek yerine daha çok sağlıklı olabilecek ve aynı zamanda da kilolarımızı kontrol altına almamıza destekleyici olabilecek su, şüphesiz en sağlıklı içecekler arasında yerini almaktadır.

asitli-iceceklerin-bilmediginiz-zararlari-5

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

asitli içeceklerin bilmediğiniz zararları, asitli içecekler, zararlı asitli içecekler, asitli içeceklerin iskelete ve dişlere etkisi, asitli içeceklerin sindirim sistemi üzerine etkisi, asitli içecekler nelerdir, asitli içecekler dişlerde çürümeyi arttırıyor mu, asitli içecekler zararları, asitli içecekler neden soğuk içilir, asitli içecekler kilo aldırır mı, asitli içecekler nasıl yapılır, asitli içecekler kaç kalori, asitli içecekler sivilce yapar mı, asitli içecekler kabız yapar mı, çocuklar asitli içecekler.