Anne sütü, bebekleri hastalıklardan koruyor

Bebeğin anne sütü ile beslenmesi bebeğin yanı sıra anneye de büyük faydalar sağlıyor. Annenin bebeğini emzirmesi annenin doğum öncesi kilosuna dönmesine yardımcı oluyor. Emzirme işlemi, annenin kalori yakmasını sağlayarak, doğum öncesi kilosuna dönmesini kolaylaştırır. Over (yumurtalık) ve göğüs kanseri riskini azalttığı gibi kemik yoğunluğunu artırır. Ayrıca, sayı kanamalarının başlamasını da geciktirir.

Bebeğinizi sürekli emzirin
Bebeğinizi acıktığı her zaman emzirin. Anne sütü alan bebekler, mama ile beslenenlere göre daha sık emerler. Anne sütü çabuk sindirildiğinden mideden boşalması daha hızlı olur. Bu sebeple başlangıçta bebeğiniz 1-2 saat arayla emmek isteyebilir. 1-2 ay sonunda bebeğiniz gece daha fazla uyumaya başlayacak ve emme araları uzayacaktır.

Uzmanlar, anne sütüyle beslenmede ideal sürenin 1 yıl olduğunu söylüyor.

Anne sütünün gerek bebeğe, gerekse anneye olan faydaları saymakla bitmiyor. Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Pediatri Akademisi, bebeğin mümkün olduğunca uzun bir süre, anne sütüyle beslenmesini ve ideal sürenin en az bir yıl olması gerektiğini öneriyor. Alman Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Soysal, anne sütünün bebekleri pek çok hastalıklardan koruduğunu belirterek şu bilgileri verdi:

Ruhsal gelişimine faydalı
İçerdiği koruyucu maddeler nedeniyle anne sütü alan bebeklerde kulak enfeksiyonu, alerjiler, kusma, ishal, bronşit, bronşiolit, menenjit daha az sıklıkta görülür. Ayrıca karın ağrısı, gaz sancısı ve kabızlık daha az sıklıkta görülür. Anne sütü alan bebeklerde ‘ani beşik ölümü sendromu (SIDS)’ daha az sıklıkta görülür. Emzirme ile çene, dişeti ve diş gelişimi de sağlanır.

Anne sütü alan bebeklerle anne arasında özel bir duygusal bir bağ oluşuyor. Bebeğin anne sütünü emmesi sırasında meydana gelen temas sırasında bir sıcaklık ve özel bir bağ oluşur. Bu durum, bebeğin ruhsal gelişimi açısından oldukça faydalıdır. Ayrıca anne sütü, hazırlama zahmeti olmayan her zaman temiz ve uygun sıcaklıkta olan en uygun besindir. Maliyetinin olmaması ise anne sütünü en ideal besin kılmaktadır.

Emzirmenin püf noktaları

– Emzirmeye başlamadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın.

– Rahat bir koltukta dik oturun; ayaklarınızı ve belinizi destekleyin.

– Yatakta iseniz sırtınızı yastıklarla destekleyin.

– Bebeğinizi doğru pozisyonda emzirdiğinizden emin olun.

– Emzirme süresince rahatlatıcı bir müzik dinleyin.

– Bebek emerken burun deliklerinin meme tarafından kapatılmamasına özen gösterin.

– Göğüs uçlarınızı yalnızca su ile temizleyin, karbonatlı su kullanmayın.

– Emzirme sonrası kendi sütünüzü göğüs uçlarınıza sürün.

– Emzirme sutyeni kullanın.

– Sigara ve alkol kullanmayın.

]]>