Anne olmak açısından üç yıl bekleyin!

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği ( CİSED )’ nin uzun süredir yürüttüğü kadın olmadan anne olmak zorunda kalan kadınlar projesi, kadınların çoğu zaman sağlıklı bir cinsel ilişki yaşayamadığını ortaya çıkarıdı.

CİSED Başkanı Dr. Cem Keçe, daima bayanların cinsellik hakkında beilgi sahibi olmadıkları açısından evliliklerinde cinsel anlamda sorun yaşadıklarını söylüyor. Kız çocuklarına bakireliğin kutsal birşey olduğunu ve cinselliğin yalnızca erkeklere özgü olduğununun öğretilmesi ile birlikte, cinselliğin günah ve konuşulmasının bile günah olduğunu öğrenen bayanlar, cinsel bilgisizlik yüzünden mide bulandırıcı ve can yakıcı olduğunu düşünerek tam kadın olamadıklarını belirtiyor. Evlilik öncesi cinsel ilişkiye girmemiş ve cinselliğin ne olduğunu bilmeyen bayanlar evlendikleri zaman bu gereçekle karşılaşıyor. Evlilik zamanına kadar cinsel fantezi kurmamış ve cinsel duygularını bastıran bayanlar cinselliğin yalnızca evliliğin devam etmesi ve eşine olan sevgisini bu yolla gösterdiğine inanıyor. Cinsel ilişkiye karşı bir bilgisi olmayan bayaların bayanların çoğu, cinsel ilişkinin çekilmeyen ve istenmeyen bir hal almasına sebebiyet oluyor. Genellikle erkeklerin aktif olduğu cinsel ilişkilerde, ilişkinin süresini ve tarzını da erkek belirler. Bu tür ilişkilerde bayanlar erkeğin isteklerine uyum gösterebilmeyi mutlu bir cinsellik olduğunu kabul eder.

Evliliklerde üç yıldan önce yapılan doğumlar, bayanların amaçsız olduğunu ortaya koyuyor. Eşlerin cinsel yönden bir birlerini tanımaları ve cinsel haz alıp verebilmek yaklaşık üç yılı alıyor. CİSED Sekreteri Psikolog Serap Güngör, bayanların cinsel ilişkilerde bilinçli olması gerektiğini ve bilgilendirlmesi gerektiğini söylüyor. Küçük yaşta öğretilecek olan cinsel bilgiler, hem kendi hayatlarını hemde eşlerinin hayatlarını olumlu yönde etkiledğinin belirten Güngör, cinselliğin ayıp ve günah olarak gösterilmesi yerine, kiminle nasıl yapılacağını öğretmenin daha sağlıklı olacağını söylüyor. Ayrıca küçük yaşta alınan cinsel eğitimin sağlıklı bir birey olarak yetişmesi açısından oldukça önemli olduğunu vurguluyor.

]]>