Anne adayları çay ve kahveden uzak durmalı

Anne adaylarının, bol şekerli çay ya da kahveden uzak durmaları gerekiyor. Kahvedeki kafein ve çaydaki telin maddeleri, hamile olsun ya da olmasın çarpıntıya sebebiyet oluyor. Eğer fazlaca kahve ya da çay içiyorsanız, bunları olabildiğince azaltmaya çalışın ve günde 1-2 bardak, tok karnına tüketmeye özen gösterin. Çünkü aç karnına içilen çay ve kahve, mide bulantısına sebep olabiliyor. Ayrıca, çayı mümkün olduğunca aleni ve kahveyi de kafeinsiz olanından tercih etmeniz iyi olur. Bu arada, bol bol su ya da taze sıkılmış meyve suları içmek, anne adayları açısından her zaman daha dengelidır.

Doğumdan sonra, meme enfeksiyonlarında tedavi
Meme enfeksiyonları, genelde doğumdan 2 ya da 6 hafta sonra ortaya çıkar. Emzirme öncesi elleri iyice yıkamamak, aşırı yorgunluk ve uykusuzluk, her emzirmede her 2 memeyi birden vermemek, bebeğin yanlış pozisyonda tutulması, aşırı süt dolgunluğu, temiz olmayan pompa kullanımı, bir süt kanalının tıkanması, enfeksiyona sebebiyet olabilir.

Şikayetler nasıl gelişir?
Enfeksiyona eşlik yapan bulgular, baş ağrısı, ağrılı meme dolgunluğu, memenin bir bölgesinde şişlik, kızarıklık, sıcaklık, hassasiyet, yüksek ateş ve kırgınlıktır. Meme iltihabı, antibiyotikler ve ağrı kesicilerle 36-48 saat içinde emzirmeyi kesmeden kolayca iyileşebilmesine rağmen, apsenin cerrahi müdahaleyle boşaltılması ve emzirmeye bir süre fasıla verilmesi gerekir. Eğer meme iltihabı ilerlerse, her zamankinden daha çok dinlenin ve uyumaya çalışın. Doktorunuzun size önerdiği, emzirmeyle birlikte kullanabileceğiniz antibiyotik ve ağrı kesiciye başlayın. İltihaplı olan memeye, sıcak havlu ile kompres yapabilirsiniz. Bunun dışında, göğsünüzü iyi destekleyen bir sutyen takın ve bol ölçüde sıvı alın. Emzirmeyi ise doktorunuz söylemedikçe asla kesmeyin.

]]>