Anjiyo nedir?

Kalp-damar hastalıkları ülkemizde en sık rastlanan sağlık problemlerinden biri olarak ölüm ve kalp krizi riskini tetiklemektedir. Anjiyo ise bu hastalığa yakalananlara uygulanan bir tedavi yöntemi olarak, ölüm ve kalp krizi riskini en aza indirmektedir. Tıp dalında koroner anjiyografi olarak adlandırılan bu tedavi yöntemi, halk arasında anjiyo olarak bilinir. Ölüm ve kalp krizine yol açan kalp-damar hastalıklarının tedavi edilmemesi damar tıkanıklığına sebebiyet olmaktadır. Bu tıkanıklığı açmak açısından anjiyo uygulanır.

Damar tıkanmasından dolayı yaşam kalitesi düşen yada hayatını kaybeden birçok kişi olur. Kalp-damar hastalıklarına yakalananların tedavi edilmemesi yada tedaviye geç kalınması ne yazık ki kötü sonuçlara sebep olur. Çoğu kişide kalp-damar tıkanıklığından dolayı kalp krizi meydana gelir.

Kalp-damar hastalıklarında en önemli konu, kalp krizinin önüne geçmektir. Çünkü kalp krizi ritim bozukluğuna yol açar ve kalp damarlarının beslenmiş olduğu kısım kötü etki görür. Bazıları kalp krizini atlatmada şanslı iken, bazılarının o kadar şansı olmayabilir. Bu riskleri minimuma indirmek açısından, anjiyo gereklidir.

Anjiyo nedir ?

Anjiyo ameliyat değil, kalp damarı içerisine  özel ilaç verilmesi ve röntgen ışınları kullanılarak damar içinin görüntüsünün alınması işlemidir. Deneyimli doktor ve personeller tarafından gerçekleştirilir. Anjiyo esnasında hastalar uyutulmaz, uygulama boyunca uyanık kalır ve konuşabilir.

Anjiyo riski nedir ?

Tıbbi olan her işlemde olduğu gibi anjiyoda da riskler olur. Ancak son zamanlarda gelişen teknoloji ve anjiyo hakkında hekimlerin içerdiği deneyimler ile risklerde düşmektedir. Çoğu kişi risklerinden korktuğu açısından anjiyo olmaktan kaçınır. Fakat anjiyo olunmadığı sürece riskler daha da büyüktür.

Anjiyo nasıl yapılır? <——TIKLAYIN!

]]>