Amazon kadınlarının taktiği kanseri engelliyor

Kadınlarda sıkça görülen bir hastalık olan meme kanseri hayati bir risk taşıyor. Son zamanlarda birçok ünlününde meme kanserine yakalanması kadınların bu hastalıktan daha da korkmasına sebebiyet oldu. Eğer ailenizdeki birden fazla kişi meme kanserine yakanlandıysa, gerçekten korkmalısınız. Çünkü sizde risk grupları içerisinde olabilirsiniz.

Ailesinde meme kanserine yakalanmış kişiler olan kadınların bir an önce gen taraması yaptırmasını öneren uzmanlar, gen taşıyan kadınlarında bir an önce memelerini aldırmalarını öneriyorlar. Kanserin erken evrede testip edilmesi kişinin kanserden kurtulma şansını daha da yükseltir. Geç fark edilen kanser yaşam süresini kısaltabilmektedir.

Meme kanserinin testipidi; meme MR’ı, meme ultrasonu ya da mamografi ile mümkün haldedir. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kemal Yandakçı, bu testlerin birbirine alternatif yöntemler olmadığını tam tersine birbirlerini tamamladığını bildirdi.

Yandakçı, 40 yaş üzerindeki kadınlar açısından mamografi öneriyor. Çünkü 40 yaşın altındaki kadınlarda meme yapısının normalin üstünde olması süt dokusunun fazlalığına yol açar. Bu sebeple iyi bir mamografi açısından süt dokusunun değilde yağ dokusunun fazla olması gerekmektedir. MR ve meme ultrasonu ise radyasyon riski taşımadığından dolayı 40 yaş altı kadınlar açısından uygundur.

40 yaş üzerindeki 8 kadından birinde meme kanseri görülmektedir. Bu sebeple Yandakçı, sayı sonrası her kadının kendini elle muayenesi etmesini öneriyor. Yaptığınız muayene sizin hayatınızı kurtarabilir. Yandakçı: “Adetten sonraki ilk hafta içinde içten dışa doğru elin üç parmağıyla dairesel hareketlerle elle muayene yapılmalıdır. Hastaların birçoğu memenin yapısı karmaşık olduğu açısından kitleyi tanıyıp tanıyamayacaklarından şüpheleniyor. Ama memede kanser olan bir kitleyi kadınlar muhakkak hisseder. Sert, düzensiz ve ağrısız kitleler korkutucudur. Meme başının içeri çekilmesi, koltuk altında kitle oluşumu, memede kızarıklık, şişlik gibi daha nadir belirtiler de görülebilir. Ailesinde, özellikle anne, abla, kardeş gibi birinci derece akrabalarında meme kanseri olan kadınlar, mutlak suretle meme kontrolünden geçmelidir. Meme kanseri erken teşhis edilirse tam tedavi şansı fazladır. Teşhis evresi ilerledikçe hastanın yaşam süresi kısalır.” dedi.

Genetik Geçiş Riski

Meme kanserinde en önemli faktör ailedir. Birici derecede yakınlarda görülen meme kanseri büyük risk demektir. Bu sebeple birinci derecede yakınlarında meme kanseri olanların düzenli olarak kontrol yaptırılmasını öneren Op. Dr. Kemal Yandakçı kontrol sırasında kanser teşhisi konulan kadınların da koruyucu mastektomi(memenin alınması) yaptırmasını uygun görüyor.

Tek Memesini Aldırdı!

Op. Dr. Kemal Yandakçı riski ortadan kaldırmak açısından koruyucu mastektomi yaptıran hastanın öyküsünü şöyle anlatıyor;

“Ailesinin 3 ferdinde meme kanseri görülen, 1 memesinde de kanserli tümör tespit edilen hastamın sağlam memesini tedbir amaçlı aldık ve böylece riski ortadan kaldırdık . Annesi ve iki kız kardeşi meme kanseri olan hastamın, bir memesinde tümör tespit ettik, ”koruyucu mastektomi” (Memenin alınması) önerdik.

Hasta, önerimizi dikkate alarak tümörlü sağ memeyle birlikte kanser bulgusuna henüz rastlanmayan sol memenin de alınmasını kabul etti. Aynı seansta memenin dış görünümü tamamen korunarak iç doku çıkartıldı. Alınan doku yerine protez yerleştirilerek memenin estetik görünümü de korundu. Uygulanan operasyon sayesinde hasta, olası bir kanser riskinden kurtarıldı. Şu anda sağlık durumu son derece iyi. Hatta bir mahallenin muhtarı.”

Amazon Taktiği

Bir göğüsünde risk taşıyan kadınların sağlam olan diğer göğüsünüde alınmasıdır. Riski ortadan kaldırmak ve hastanın hayatını yeniden kazandırmak açısından uygulanan bu yöntem oldukça dengelidır.

Mitolojide amazonlar, savaşçı kadınlar olarak bilinir. Savaş aleti olarak ok, yay, kargı ile “labrys” denilen ve özellikle Hititlerde, Karya’da ve Girit’te rastlanan iki ağızlı balta kullanan bu kadınların, savaşta yay kullanırken engel olmaması açısından memelerinden birini veya her ikisini kestikleri, bu yüzden kendilerine “memesiz” anlamına gelen “amazoi” adı verildiği rivayet edilir.

Onlar gerçek savaş açısından memelerinden vazgeçtiler, sizde meme kanseri ile olan savaşınızdan galip çıkmak açısından bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

]]>