Aman anneler sinirlenmeyin!

Almanya’da yapılan bir araştırma ile birlikte hamile kadınların yaşadıkları stresin direk olarak rahimde olan bebeğe ulaştığı ve bu bebek üzerinde oldukça olumsuz etkiler yarattığı bildirildi. Araştırmacılar doğmamış bebekte stres hormonunu algılayan bir sinir alıcısı bulunduğunu duyururken; ‘‘ yüksek stres altında olan anneler bebeklerinde biyolojik değişimlerin yaşanmasına sebebiyet olabiliyor ’’ dedi.

Yaşanan bu sorunların bebeğe aktarılması durumunda bebekte zihinsel sorunlara yol açılabilineceğini bildirilen yetkililer, araştırmayı 10-19 yaş arası 25 kadın ve çocuğu üzerinde gerçekleştirdiğini bildirdi. Araştırma ana rahmindeki bebeğin gelişiminin sürdüğünü ve bu gelişimin genetikle de ilgili olduğunu gösteriyor. Bulgulara göre hamilelik döneminde olumlu şartlarda olmayan annelerin bebeğinde stresi algılayan sinirlerin oluşmasına sebebiyet olan genetik değişimler gözleniyor.

Bu genetik değişimleriyle birlikte büyüyen bebeğin gençlik dönemlerinde strese katlanamadığı ve en ufak bir sıkışmada karşı tarafa zarar verebildiği öne sürülüyor. Özellikle partnerinden şiddet gören hamile kadınların stres oranı çok yüksek oluyor ve bu bebeği fazlasıyla etkiliyor.

]]>