Alzheimer hastalığı sebebiyet olur?

Unutkanlık ile başlayan Alzheimer hastalığı tarihle dil ve görsel fonksiyonlarında kaybolmasına sebebiyet olur. Alzheimer ciddiye alınması gereken bir hastalıktır diyen Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A Hastanesi (BRSHH) Nöroloji Uzman Dr. Barış Topçular, bu hastalığın önemli bir risk taşıdığını dile getirdi. Hastalığın nedenleri hakkında bizleri bilgilendiren Topçular, bu hastalığın erken başlamasında en büyük sebebiyet olarak genetik faktörleri görüyor.

 

Alzheimer Nedenleri

Dr. Barış Topçular, Alzheimer’ın 65 yaş üstü kişilerin risk altında olduğunu ama bazende erken yaştaki kişileri hedef aldığını söyledi. Alzheimer ile ilgili olarak Dr. Barış Topçular’ın verdiği diğer bilgiler şöyle;

“Alzheimer hastalığı nadir olarak erken yaşlarda da kendini gösteriyor. Yaşla birlikte artış gösteren bir hastalık olan Alzheimer, 65-74 yaş arası kişilerde görülme sıklığı %5 iken; 85 yaş üzeri kişilerde %40′a çıkıyor. Alzheimer hastalığı kişinin normal yaşlanma sürecini ciddi derecede etkiliyor.

Alzheimer açısından en büyük etkenlerden biride genetik faktörler. Yaşla birlikte artış gösterse de geçmişinde Alzheimer hastalığı olan kişiler büyük risk altında. Özellikle erken başlayan Alzheimer hastalığının en büyük nedeni bu!

Alzheimer hastalığı kendini belli etmeden sessizce ilerleyen bir hastalıktır. Unutkanlık belirtileri çoğu kişide yaşlılığa bağlı zannedilir. Bu da Alzheimer hastalarının tanı ve tedavisinin gecikmesine sebebiyet olur. Unutkanlık ilerledikçe günlük aktivitelerde aksamalar, sürekli diş fırçalamalar, elbiselerin ilikleri ile oynamalar, yol bulmada güçlük çekmeler, okuma-yazma-anlama da zorlanmalar ve konuşmada bozukluklar görülür. Daha da ilerleyen Alzheimer hastalığı kişinin özbakımlarını yapamamasına ve başkalarına muhtaç olmasına sebebiyet olur.

Alzheimer hastalığı tedavisi

Hastalığın tam bir tedavisi yoktur. Alzheimer hastaları açısından 2 çeşit ilaç kullanılmaktadır. Bu ilaçlar hastalığı tam geçirmesede hızlı ilerlenmesini önler. Tedavide kullanılan ilaçlar; Asetinkolin Esteraz inhibitörleri(AchEI) ve NMDA antagonistleridir. Bu ilaçlar ilk alındığı zaman hastada bulantı ve kusma gibi yan etkiler yapar. Hastalık ilerledikçe hayal görmeler, uykusuzluk problemi yaşamalar ve sinirlilik gibi şikayetler ortaya çıkmakta, bu şikayetler içinde semptomatik tedaviler verilmektedir.”

]]>