Altıncı hastalık belirtileri nelerdir?

Bulaşıcı bir virüs enfeksiyonu olan altıncı hastalık bebeklerin birçoğunun yaşadığı sorunlardan biri olmakta ve altıncı hastalığın belirtileri bu virüsün vücuda girmesinden 1 ile 2 hafta sonra ortaya çıkmaktadır. Altıncı hastalığa yol açan virüs enfeksiyonu herpes familyasına ait olmakta ve daima de bu virüs havadan ya da bebeklerden birbirine geçmektedir. Peki altıncı hastalığın belirtileri nelerdir? Altıncı hastalığa yakalanan bebeklerde ne gibi şikayetlere rastlanır?

Altıncı hastalık belirtileri

Altıncı hastalığın ilk ortaya çıkan belirtisi yüksek ateştir. Hastalık ilk önce kendini 40 dereceye kadar yükselen ateş ile göstermekte ve ateşlenme daima 4 gün kadar sürmektedir. 40 derece ateşlenme durumunda hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli ve gereken önlemler alınmalıdır.

Altıncı hastalığın bir diğer belirtileri ise, vücutta su çiçeğine benzer kırmızı leke ve döküntülerin husule gelmesidir. Bu esnada hasta ile temas etmenizde bulaşma riski söz konusu değildir. Çünkü döküntüler başladığı zaman bulaşma riski bulunmaz.

]]>