Altı saatten az uyku kalp krizi nedeni

İngiliz bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma, geceleri altı saatten daha az uyumanın kalp krizi ve inme riskini önemli miktarde artırdığını ortaya koydu.

Warwick Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanlarının araştırmasına göre 6 saatten az uyumak, kalp krizi riskini %48, inme riskini de%15 artırıyor.

Altı saatten azı kalp krizi riskini artırıyor

ABD, İsveç ve Japonya’nın da aralarında olduğu farklı ülkelerde yapılan ve 475 bin kişinin uyku alışkanlıklarının incelendiği 15 araştırma sonucunu değerlendiren uzmanlar, modern hayatın gerekliliği gibi görünen geç uyuyup erken kalkmanın kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekti.

Yeterli uykuyu almamanın iştah merkezini kontrol yapan “leptin” ve “ghrelin” hormonlarının dengelerini bozduğunu vurgulayan uzmanlar, bunun da daha çok yemeğe, fazla kiloya, dolayısıyla da kalp krizi ve inmeyle sonuçlanabilecek yüksek tansiyon, kolesterol, diyabet gibi hastalıklarna sebebiyet olduğunun altını çizdi.

Sonuçları “European Heart Journal”da yayımlanan araştırmayı yapan ekipten Dr. Michelle Miller “Az uyumak kalbinizi riske sokuyor, lakin günde dokuz saatten fazla uyumak da kalp hastalığının erken belirtisi olabilir” dedi.

]]>