Alkolün azı da çoğu da kanser riskini artırıyor

Az içildiği takdirde yararlı olduğu iddia edilse de, Fransa’da yapılan taze bir araştırma, her gün düzenli olarak içildiğinde bir kadeh alkolün bile kanser riskini artırdığını açıkça ortaya koydu.

Fransa’da yayımlanan Le Figaro gazetesinin internet sitesinde yayımlanan araştırmaya göre,vücutta kanser yapıcı moleküle dönüşen alkolün, ağız, boğaz, kalın barsak, rektum, meme, karaciğer, tüketmek borusu ve gırtlak kanseri riskini yüzde 168’e kadar artırabildiği ortaya çıktı.

Fransa Ulusal Kanser Enstitüsünden Dominique Maraninchi ve Fransa Halk Sağlığı Genel Müdürü Didier Houssin, günde bir kadehin ağız, boğaz ve gırtlak kanseri riskini yüzde 168, tüketmek borusu kanseri riskini yüzde 28, meme kanseri riskini yüzde 10 ve kalın barsak-rektum kanseri riskini yüzde 9 artırabileceğine dikkati çektiler.

2007’de yapılan 7 binden fazla bilimsel araştırmanın yer aldığı uluslararası rapora dayanarak bir broşür hazırlayan bilim adamları, riskin, alkol türüne göre değil, günde içilen alkol miktarına göre arttığını vurguladılar.

Alkol kanser riskini nasıl artırıyor?
Vücutta alkolün, özellikle karaciğer ve ağızda olan alkol dehidrojenaz adlı enzim tarafından, kimyasal maddelerden hidrojeni ayıran asetaldehit molekülüne dönüştüğünü ve enzimin başka bir enzim tarafından yok edildiğini belirten bilim adamları, kanserojen molekülün birikiminin fazla alkol tüketen ya da genetik olarak asetaldehidini çok yavaş azaltan bünyelerde yüksek seviyede kaldığını ifade ettiler.

Alkolün direkt ağız, gırtlak ve tüketmek borusundan muközlerin geçirgenliğini artıran çözücü etki yarattığı da kaydedildi.

Kanserden korunmak açısından
“Beslenme-Kanserden Korunma” adlı broşürde bilim adamları, kanserden korunmak açısından meyve sebze tüketilmesi, et ve şarküteri ürünleri tüketiminin azaltılması ve fiziksel faaliyetler yapılması önerisinde bulundular.

Çok ciddi araştırmalara dayanarak bilim adamları, haftada 5 kez, günde en az 30 dakikalık fiziksel faaliyetin, kalın barsak, meme ve rahim kanseri riskini, meyve sebze tüketiminin artırılmasının ağız, boğaz, gırtlak, tüketmek borusu, akciğer ve mide kanseri riskini azalttığını vurguladılar.

Alkol dışında, aşırı kilonun tüketmek borusu, rahim, böbrek, pankreas, meme, kalın barsak, rektum ve safra kesesi kanseri riskini artırdığına dikkat çekildi.

Düzenli olarak her gün tüketilen 100 gram etin kalın barsak-rektum kanseri riskini yüzde 29, 50 gram şarküteri ürününün ise riski yüzde 21 artırdığı kaydedildi.

Erkeklerde kanserlerin yaklaşık yüzde 10,8’i, kadınlarda yüzde 4,5’i alkol tüketiminden kaynaklanıyor.

1990’lı yıllarda yapılan araştırmalar, alkolün az alındığında sağlığa yararlı olduğunu kanıtlamışti.

]]>