Alkol meme ve akciğer kanserine sebebiyet oluyor

İngilterede yapılan bir araştırma, kadınların büyük bölümünün, fazla alkol kullanımının artırdığı en önemli risklerden birinden haberdar olmadıklarını ortaya koydu. Yaklaşık 2 bin erkek ve kadın arasında yapılan araştırma sonuçlarına göre, katısallımcıların büyük bölümü fazla alkol tüketmenin karaciğer hastalıklarına ve karaciğer kanserine sebebiyet olduğunu biliyor lakin bunların çok azı alkolün meme kanseri riskini artırdığından haberdar.

Yaklaşık 4 milyon kadının öneri edilen limitlerin üstünde alkol kullandığı bilinen İngiltere nin Sağlık Bakanı Dawn Primarolo, araştırma sonuçlarının “şoke edici” olduğunu söyledi.

Meme kanseri açısından kalıtım, obezite gibi farklı risk faktörleri olsa da alkol kullanımının da meme kanseri riskini artırdığı net biçimde ortaya konulmuş yapıda.

Araştırmaya göre, kadınların yüzde 82 si alkol ile meme kanseri arasındaki bağlantıyı bilmiyor. Kadınların yüzde 95 inin ise alkolün karaciğer hastalıklarına sebebiyet olduğunu bildiği, yüzde 71 inin de karaciğer kanseri riskinden haberdar oldukları belirlendi.

Meme kanseriyle mücadele yapan “Breakthrough Breast Cancer” kuruluşundan Dr. Sarah Cant, meme kanseri riskini artıran birçok etken olduğunu lakin içki miktarını sınırlamanın, bu risklerden birini azaltacağını söyledi.

Cant, “alkol alışkanlıklarını değiştirmek açısından hiçbir zaman çok geç olmadığını” kaydetti.

]]>