Akraba evliliğinin sakıncaları nelerdir?

Akraba evliliklerinin sebep olduğu en büyük sorun, çocukların hayata gözlerini özürlü olarak açmalarıdır. Dünyada binlerce çocuk bu yüzden hayatlarını bahtiyar olarak geçiremiyorlar. Akraba evlilikleri daha bunun gibi birçok soruna sebebiyet teşkil ediyor.

Bizim ülkemizdeki evliliklerin %20′si akraba evliliği. Akraba evliliği yapan çiftlerin çocuklarının özürlü doğma olasılığı oldukça yüksek. Ayrıca doğacak olan çocukta özürlü doğma riski gibi kalıcı sağlık sorunlarının da meydana gelmesi yüksek bir ihtimal. Uzmanlar akraba evliliği yapacak olan çiftlere genetik danışmanlık almalarını önermekteler.

Kadın ve erkeğin kalıtsal olarak taşıdığı maddenin her ikisinde de bozuk olmasından dolayı doğacak olan çocukta baskın olmayan hastalıklarının görülme olasılığı yüksek oluyor. Eğer ki her iki tarafın ailesinde de daha önceden zeka geriliği olan, düşük ve ölüm doğum oranları yüksek olan yada herhangi bir anormal yapıda doğan bir çocuk varsa risk 2 katına çıkıyor.

Akraba evliliği yüzünden meydana gelebilecek sorunları önlemek açısından önceden tedbir alınmasında yarar var. Bebek daha anne karnındayken incelemeye alınmalı ve oluşan bir sorun karşısında anne karnında tedaviye başlanılmalıdır.

]]>