Akne ve sivilceler nasıl geçer?

Kimi kişilerin ergenlik döneminde tanıştığı kimi kişilerin ise belirli bir yaştan sonra tanıştığı sivilce ve akneler bir dönem neredeyse hepimizin kabusumuz haline gelmiştir. Özellikle yağlı ciltlerin sıklıkla karşılaştıkları bu durum kimi zaman yanlış bakım yöntemleri uygulamaktan, kimi zaman yanlış beslenme alışkanlıklarından ve kimi zaman da bazı hastalıkların tetiklemesi sonucunda oluşmaktadır. Kimi zaman sivilce ve aknelerden kısa sürede kurtulurken kimi zamansa bir ömür boyu çekmek durumunda kalırız.

Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan sivilce ve akneler genel anlamda yanlış kozmetik ürünlerini kullanmaktan ve yeteri kadar temizliğine dikkat etmememizden kaynaklanmaktadır. Ancak sivilce ve akne probleminden kurtulmak imkansız değildir. Eğer yüzünüzde çok fazla sivilce var ve iyileşme süresi oldukça uzunsa öncelikle bu konuda cildiye doktoruna danışarak önerdiği kremleri kullanabilirsiniz. Bunun dışında doğal yöntemler ile evde cilt bakımınızı yapmanız mümkün.  İşte sivilce ve akneleri geçirmeye yardımcı doğal tarifler.

Evde uygulanabilecek doğal maske tarifleri

Karbonat Maskesi

Ölü derileri temizleme ve kurutucu özelliği bulunan karbonat bu nedenle uzmanların cilt konusunda önerdiği tariflerden biridir. Aynı zamanda büyük sivilceleri kurutucu etkisi vardır fakat cildinizin tahriş olmaması için fazla kullanmayın ve mevcut sivilcelere sürerken fazla bastırmayın. 1-2 çay kaşığı suyla az miktarda karbonatı karıştırın ve macun kıvamına getirin. Daha sonra sivilcelerin olduğu bölgeye hafif dokunuşlar ile sürün ve bekleyin. Biraz kuruduktan sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Yulaf Maskesi

Yulaf maskesi hem fazla yağı alır hem de gözenekleri temizleyerek sivilceleri azaltır. Ayrıca büyük sivilcelere sürüldüğünde daha çabuk kurumasını sağlar. Yulaf maskesi için yulafı azar azar su ekleyerek yoğun bir krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Daha sonra tüm yüzünüze eşit miktarda yayın ve 30 dakika kadar kurumasını bekleyin. Maske kurudukça cildinizin gerildiğini hissedeceksiniz. Maskeyi çıkarmak için ılık su kullanabilirsiniz. Yulaf maskesini haftada 1-2 kere uygulayabilirsiniz.

Limon Maskesi

Narenciye sınıfından olan portakal, limon, greyfurt suları asitli yapılarıyla sivilcenin iyileşme sürecini hızlandırabilir. Örneğin limon suyunu sıktıktan sonra sivilcenin üzerine ve çevresine sürüp yarım saat bekletin. Limon suyunu çıkarmak için ılık su kullanabilirsiniz. Bu uygulamayı sivilce kuruyana kadar her gün tekrarlayın.

Aloe Vera

Aloe vera sivilcenin hızlı geçmesini ve geçtikten sonra iz kalmamasına sağlar. Bunu sağlamak için her gece yatmadan önce sivilcelere aloe vera jeli sürebilirsiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sivilce, akne, sivilce izleri, akne neden oluşur, sivilce neden oluşur, sivilce izi nasıl geçer, akne izi nasıl geçer, sivilce ve akne izi nasıl geçer, sivilceden kurtulma yolları, sivilce nasıl geçer, güzel cilt, pürüzsüz cilt, sağlıklı cilt, güzellik, bakım, güzellik sırları, evde maske yapımı, evde cilt bakımı, evde doğal bakım, doğal cilt bakımı, bitkisel cilt maskesi, limon maskesi, karbonat maskesi, aloe vera, aloe vera ne işe yarar