Akdeniz mutfağı astımın ilacı

Akdeniz mutfağının, çocukları astım ve solunum yolu alerjilerinden korumada yardımcı olabildiği bildirildi. İngiliz, Yunan ve İspanyol araştırmacılar, Girit’in kırsal kesimlerinde yaşayan 700 kadar çocuk üzerinde yaptıkları araştırmada, sebze ve meyve yönünden zengin beslenen çocukların bu hastalıklara karşı korunduğunu saptadı.

Araştırma, İngiltere’deki Milli Kalp ve Akciğer Enstitüsü, Girit Üniversitesi ve Barcelona’daki Çevre Epidemiolojisi Araştırma Merkezi tarafından yapıldı.

Bilim adamları, İngiltere gibi Avrupa’nın bazı bölgelerinde çocuklar astıma yakalanırken Girit gibi bazı yerlerde sebebiyet yakalanmadığı sorusuna yanıt bulmak açısından araştırma yaptı.

Araştırmacılar, evcil hayvan ve ev tozu akarlarının sebep olduğu hırıltılı soluma, alerjik nezle gibi astım semptomlarına baktı. Girit’te deri alerjilerinin sık görüldüğü, bunun çocukların ev tozu akarları gibi alerjenlere tepki gösterdiği anlamına geldiği belirtildi. Ancak bunun, astım gibi solunum yolu alerjilerine dönüşmediği belirlendi.

Araştırmacılar, ayrıca 7-18 yaş arası çocukların ailelerine, 9 kategoriye böldükleri 58 gıdayı ne sıklıkla aldıklarını sordu. Bu kategorilerin, sebzeler, meyveler, balık, tahıl, et, kümes hayvanları, süt ürünleri, kuru yemiş ile margarin ve sıvı yağlar olduğu belirtildi.

Araştırmada, bu çocukların yüzde 80′inin günde en az iki kez taze meyve, üçte ikisinin de taze sebze yediğini belirlendi. Her gün portakal, elma, domates ve üzüm gibi meyveleri yemenin çocuklarda alerjik nezle ve hırıltılı solumaya karşı, haftada en az 3 gün E vitamini açısından zengin kabuklu kuru yemişlerin alınmasının da hırıltılı solumaya karşı etkili olduğu görüldü.

Magnezyum açısından zengin ceviz, fındık gibi kuru yemişlerin astıma karşı koruyucu olduğu ve akciğerleri güçlendirdiği başka araştırmalarda da görülmüştü. Bununla birlikte, haftada bir kereden fazla margarin tüketmenin astım ve alerjik nezle riskini iki kat artırdığı belirtildi.

]]>