Akciğer kanseri erken teşhis

Genellikle 55-65 yaş arasında kişileri esir alan akciğer kanseri, düzenli Check-Up ile erken teşhis edilebilir. Akciğer kanseri, çağın en korkulan hastalıklarından biri olma yolunda sinsice ilerlemekte. Bu hastalık önceleri erkeklerde sıkça görülmekteyken, son birkaç yıldır kadınlarda daha sık rastlanmaya başladı.

Son zamanların en çok konuşulan konularından birisi de, Yeşilçam’ım unutulmaz ismi Kadir İnanır’ın akciğer kanseri olup olmadığıydı. Bu düşünce Yeşilçam’ın dev ismi Kadir İnanır sevenlerini bir hayli üzmüştü. Neyse ki, gerçekleşen ameliyatta tümörün iyi huylu çıkması sevenlerinin yüzünü biraz da olsa güldürdü. Kadir İnanır gibi sigarayı aşırı tüketenlerin akciğer kanseri olma riski oldukça yüksek.

Sigara, akciğer kanseri olma ihtimalini oldukça yükselmektedir. Ama sigara içmeyenler akciğer kanseri olmayacak gibi bir şey de söylenemez. Özellikle son yılarda sigara tüketen kadınların fazlalaşması, hormonal nedenlerden dolayı akciğer kanserinin erkeklerden çok kadınlarda görülmesine sebebiyet oluyor. Çünkü kadınlar, sigarada olan kanserojene karşı daha duyarlı.

Akciğer kanseri tanısı Check-Up ile erken konulabiliyor. Her hastalıkta olduğu gibi, akciğer kanserinde de erken tanı hayat kurtarıyor. Bu sebeple başta akciğer kanseri olmak üzere tüm sağlık sorunları Check-Up ile erken teşhis edilerek tedavide yüksek başarı sağlanıyor. 50 yaş üzerinde olup da rutin olarak sigara içenlerin mutlak suretle düzenli Check-Up yaptırmaları gerekir.

]]>