Ailesinde meme kanseri olan erkekler tehlikede

Meme kanserinin genetik yönünün de bulunduğunu belirten uzmanlar, ailesinde meme kanseri hastalığı olan erkeklerin risk altında olduğu uyarısında bulunuyor.

Meme kanseri yalnızca kadınlar açısından risk oluşturmuyor. Ailesinde meme kanseri olan erkekler de risk altında bulunuyor.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Demircan, ailesinde meme kanseri olan erkeklerin de risk altında olduğunu açıkladı.

Demircan, “Meme kanserinin yüzde 10 genetik yönü vardır. Ailesinde meme kanseri olan erkekler bu konuda çok dikkatli davranmalı. Annesi ya da kız kardeşi meme kanseri olan erkekler risk altında bulunuyor. Erkek meme kanseri olanların yüzde 30’unun ailesinde mutlak suretle meme kanseri vakası vardır.” dedi.

Kızarıklıkları hafife almayın

Risk altında olan erkeklerin mutlak suretle belirli dönemlerde meme muayenesi yaptırması gerektiğini belirten Prof. Dr. Demircan erkeklere şu uyarılarda bulundu:

“Hastalık erkeklerde, göğüste kızarıklık, göğüs başında akıntı belirtileri gösteriyor. Bu şikâyetleri olan erkeklerin gecikmeden doktora gitmesi lazım. Çünkü erkeklerde meme dokusu olmadığı açısından hastalık daha çabuk yayılabiliyor. Kadınlarda ise çocuk doğurmak, emzirmek meme kanserine yakalanma riskini azaltıyor.”

Dünyada her 14 saniyede bir kadın meme kanserinden ölüyor. Türkiye’de her yıl 30 bin taze meme kanseri vakası ortaya çıkıyor. Her bin erkekten ikisinde meme kanseri görülüyor.

]]>