Ağızdan nefes almanın zararları

Nefes alırken burnumuzu kullanmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz ama sebebiyet bilinmez birçoğumuz ağızdan da nefes almaktayız. Solunum esnasında burun yerine ağzın kullanılması birçok sağlık sorununa sebebiyet olduğu açısından aslında zararlı bir davranıştır. Bazen ağızdan nefes almak bir alışkanlık olmuş olsa da, bazende burundaki rahatsızlıklar sonucu nefes alırken ağzımızı kullanmaktayız. Ama ağızdan nefes alıp vermek, solunumu ağız yolu ile yapmak bazı sorunlara davetiye çıkarmaktadır.

Sağlık açısından hiçbir sorunu olmayan kişiler nefes alıp verirken burunlarını kullanırlar. Fakat burundan nefes almayı önleyen bir sorun varsa, solunum ağızdan yapılır. Ağızdan yapılan solunum ise başta ağız ve diş sağlığı olmak üzere, daha birçok sağlık problemine yol açar. Ağızdan nefes almanın zararlarını Dent Suadiye Ortodontist Dr.Dt.Ahmet Pınar açıklıyor:

“Burundan nefes almak yerine ağzın kullanılması bazı sağlık sorunlarının etkisi sonucu olmaktadır. Bireylerde meydana gelen geniz eti-bademcik büyümesi, alerjik sorunlardan dolayı burun tıkanmaları, mukoza oluşumu, burun deliklerinin standarttın altına kalıp küçük olması, uyku esnasında solunum durması nedeni olan uyku apnesi gibi sorunlar bireyleri ağızdan nefes almaya teşvik ederler. Bu gibi farklı sebepler sonucunda bir süreliğine yada tamamen ağızdan solunum yapılır. Ancak ağızdan nefes almanın zararı ise;

Dişlerde aşağı doğru sarkmalar meydana gelir.
Ön dişler aralık kalır, kapanmaz.
Üst dişlerde ileriye doğu çıkıklık olur.
Geniz ve bademcik sorunundan kaynaklanan alt çene geriliği meydana gelir.
Üst çene de tek yada çift taraflı darlık oluşur.
Ağız hijyeni bozukluk.
Ön dişlerde diş eti problemleri meydana gelir.”

]]>